1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin elektrik sorununu blockchain teknolojisi ile çözecek

Çin elektrik sorununu blockchain teknolojisi ile çözecek

Çin elektrik sorununu blockchain teknolojisi ile çözecek
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin, elektrik ticaretini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini keşfetmeye başladı. Çin Enerji İdaresi (CEA), bağımsız enerji üretim birimleri ile eyalet ve ulusal ağlar arasında enerji ticaretini teşvik etmek için blok zinciri tabanlı enerji ticareti platformlarının kullanımını araştırmaya hazırlanıyor.

Enerji sorununa blockchain ile çözüm

Özellikle, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) altında enerji politikası taslağı hazırlamaktan sorumlu bir devlet kuruluşu olan CEA, politikanın yerel topluluklara hizmet veren küçük ve orta ölçekli enerji üretim ve depolama tesislerinin fizibilitesini araştıracağını söylüyor. 25 Ağustos’ta yayınlanan bir politika belgesinde konunun ayrıntılarına yer veriliyor.

 Blockchain
 

CEA’dan yapılan açıklama şöyle:

“2022’de adem-i merkeziyetçilik hedefi doğrultusunda, yönetim ve hizmetler alanında  reformların derinleştirilmesine karar verildi. İş ortamındaki temel görev dağılımının yapılması ulusal eberji dönüşüm planı açısından son aşamaya getrildi. Bu çalışmalar Öncü Grup tarafından müzakere edildi ve kabul edildi. ”

Güç ölçümü için kullanılan Blockchain teknolojisi üzerinde duruluyor. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’ne (IEEE) göre, blok zinciri teknolojisinin değişmez özelliği, şeffaf ve güvenilir güç ölçümünün yanı sıra işlemlerin kanıtını da sağlayabilir. Temmuz ayında, Insigma Hengtian Software adlı bir Çinli yazılım şirketi, Yunnan eyaleti tarafından blok zinciri tabanlı bir enerji ticareti sistemi sağlamak için bir sözleşme verildiğini duyurdu.

 Blockchain

Yunnan eyaleti, eyaletin her yerinde bol miktarda hidroelektrik kaynağına ve birkaç küçük hidroelektrik tesisine sahip. Çin’in kripto yasağından önce, Bitcoin madencileri, bol enerji arzı ve uygun fiyatlandırma yapısı nedeniyle eyalete çekildi.

Ayrıca son sıcak dalgası ve kuraklığın Çin’in enerji üretme ve sağlama yeteneği üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu da belirtmekte fayda var. Son birkaç hafta içinde, Sichuan eyaleti, hem endüstriyel hem de yerleşim bölgelerinde yaygın elektrik kesintileriyle sonuçlanan önemli elektrik kesintileri yaşıyor. Bunun başlıca nedenlerinden biri, kuraklığın yerel rezervuarları tüketmesi ve bunun da bölgenin birincil elektrik üretim kaynağı olan hidroelektrik enerjisini yarıdan fazla kesmesi.

Kaynak

Etiketler: