fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin baskısı ile Bitcoin zorluğu 5 ayın dip seviyesinde

Çin baskısı ile Bitcoin zorluğu 5 ayın dip seviyesinde

Çin baskısı ile Bitcoin zorluğu 5 ayın dip seviyesinde
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin hükümeti Bitcoin madenciliği aleyhinde kararlar almaya devam ederken, BTC madenciliği zorluğu da daha fazla düşerek 5 ayın dip seviyesine ulaştı.


Çin’in madencilik yasakları Bitcoin madencilik zorluğunu düşürdü

Çin hükümeti son zamanlarda Bitcoin’i zor durumda bırakan kararlar alıyor. Son olarak bazı bölgelerde Bitcoin madenciliğini yasaklaması ile ağın hash gücü düştü. Sonuç olarak ise Bitcoin madencliği zorluğu da bunlara paralel olarak düşüşte. Bir aydan da kısa bir sürede BTC madenciliği zorluğu yüzde 20 düşüş ile 5 ayın dip seviyesine geldi.

Çin, Bitcoin madenciliğine karşı

Nüfusuna göre dünyanın en büyük ülkesi olan Çin, yaklaşık 10 yıldır kripto para sektörüne karşı. Şimdi bir kez daha bunu gösteriyor. Mayıs ayında aldığı kararla kripto para aleyhindeki duruşunu bir adım ileriye taşıdı.

Daha önce KoinMedya olarak, Çin’in bazı bölgelerde BTC madencilerine çalışmalarını durdurma talimatı gönderdiğini haber vermiştik. Bu bölgelerde önemli ölçüde Bitcoin hash gücü üretimi yapılıyor. Çin bu kararına gerçekçe olarak söz konusu faaliyetlerin “elektrik kullanımına risk oluşturmasını” gösteriyor.

İlgili – Bitcoin madencilerine kötü haber – Bir bölgede daha yasak

Çin son yıllarda Bitcoin hash gücü üretiminde lider ülkelerden. Ancak bu kararkları ile BTC madenciliği alanındaki hakimiyeti geriliyor. Bazı haberlere göre sadece bir ayda bu ülkedeki hash gücü yüzde 10 düştü.

Bundan faydalanan bazı Kuzey Amerika ülkeleri, yenilenebilir enerji kaynaklarına madencileri çekmeye başlıyor.

Bitcoin zorluğu 5 ayın dip seviyesinde

Çin baskısı ile Bitcoin madencileri yer değiştirirken, bu süreçte hash gücü düşüyor. Hash gücü Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek değeri olan 180M TH/s’ye ulaşmıştı. Şimdi yüzde 25 düşüşle 136M TH/s değerinde.

Sonuç olarak ağın kurucusu Satoshi Nakamoto’nun belirlediği kendi kendine düzeltme mekanizması hareket geçti. Yani ağın zorluğu da düştü. Bu özellik her 2,016 blokta bir yani iki haftada bir çalışmaya başlıyor.

İki hafta önce düşen zorluk, birkaç saat önce bir kez daha düzeltme yaparak geriledi. Mayıs ayında zirve yapan BTC zorluğu şimdi yüzde 20 düştü. Sonuç olarak son 5 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Glassnode verileri bunu gösteriyor.

Çin baskısı ile Bitcoin zorluğu 5 ayın dip seviyesinde

Bitcoin madenciliği zorluğu Kaynak: Glassnode

Kaynak

İlgili – Bu ülkede Dogecoin ve bir dizi token türüne yasak geldi

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: