1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu ülkede Dogecoin ve bir dizi token türüne yasak geldi
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bu ülkede Dogecoin ve bir dizi token türüne yasak geldi

Bu ülkede Dogecoin ve bir dizi token türüne yasak geldi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkede bir dizi coin ve token türüne yasak getirdi. Komisyon söz konusu yasağın nedenini de açıklıyor. Öyle görünüyor ki yasak geniş bir yelpazeyi kapsayabilir.


Tayland’da meme ve taraftar tabanlı tokenler yasaklandı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para borsalarının bir dizi token türünde işlemler yapmasına yasak getirdi. Yasaklanan kripto para türleri meme ya da tarafta tabanlı tokenler, non-fungible tokenler (NFT) ve borsaların çıkardığı tokenler.

Bu yasakla ilgili karar Cuma günü kabul edildi ve hemen de yürürlüğe girdi. Bu yasak, Dogecoin gibi kripto paralar, tokenize edilmiş sanat eserleri ve koleksiyonları etkileyecek. Düzenleyiciden yapılan açıklamaya göre, karar geriye dönük değil.

Tayland’ın söz konusu düzenleyici komisyonunun genel sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, borsalara kullanım tokenleri (utility token) ve bir dizi özelliği olan kripto paralarla ilgili işlemlerin yasaklandığını açıkladı. Yasak getirilen tokenlerin özellikleri şöyle:

  • Net hedefleri veya özü olmayan ve fiyatları sosyal medya trendleri tarafından belirlenen tokenler ya da meme tokenler.
  • Bir ün ya da birinin etkisi ile tokenize edilmek ya da taraftar tabanlı tokenler
  • Bir nesne için veya belirli bir hak için sahiplik beyan etmek veya haklar vermek için çıkarılan tokenler. Benzersiz olan ve aynı kategoride ve tipteki eşit miktardaki kripto para ya da tokenler ile değiştirilemeyen, benzersiz ya da değiştirilemeyen tokenler.
  • Bir blockchain işleminde kullanılan ve dijital varlık borsaları veya ilgili kişiler tarafından çıkarılan kripto para ve tokenler

Borsalara bu kurallara uymaları ve kendi kurallarını da buna göre revize etmeleri için 30 günlük süre verildi. Yeni kurallara uyulmaması durumunda ise bu tokenler delist edilecek.

Kaynak

İlgili – Bitcoin madencilerine kötü haber – Bir bölgede daha yasak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.