1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. CIA ve Mossad kripto para uzmanı arıyor!

CIA ve Mossad kripto para uzmanı arıyor!

CIA ve Mossad kripto para uzmanı arıyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto paraların toplam piyasa değeri 2 trilyon dolara yaklaştı. Bu kadar büyüyen piyasa artık istihbarat teşkilatlarının radarında. CIA ve Mossad kripto para uzmanı iş ilanına çıktı.


CIA ve Mossad kripto para uzmanı arıyor!

Bitcoin ve kripto paralar sayesinde yatırımcılar herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan gerçek kimliklerini gizli tutarak para transferlerinde bulunabiliyor. Gizlilik kişisel olarak bazı özgürlükler tanısa da kripto paraların bu yapısını istismar eden terör örgütleri ve illegal yapılar her zaman olası. Kripto paraların illegal kullanımını önlemek için devletler, kripto para borsalarına KYC/AML (müşterini tanı ve kara para aklama ile mücadele) protokollerini zorunlu tutuyor. Bu protokolleri uygulamakta standartları tutturamayan borsaların ise lisansları iptal ediliyor.

KYC/AML protokolleri uygulansa bile illegal kripto para kullanımı sıfırlanamıyor. Bu amaçla bazı istihbarat örgütleri blockchain üzerindeki para hareketlerini takip edebilecek uzman arayışı içerisindeler.

İsrail İstihbarat Teşkilatı olan Mossad ilk kez açıktan blockchain ve kripto para uzmanı iş ilanına çıktı. Geçtiğimiz günlerde de CIA’in de benzer iş ilanı dikkat çekmişti. İş ilanlarında fintech, blockchain ve kripto para konusunda tecrübe arayışı öne çıkıyor.

Lütfen Bkz: ABD Senatosu Komite Başkanından Bitcoin’e zeytin dalı!

İsrail kripto paraları kendi devlet güvenliğine tehdit olarak görüyor. CIA ise küresel çapta faaliyet gösteren hacker grupları ile mücadele ediyor. Özellikle Kuzey Kore merkezli olduğu iddia edilen hacker gruplarının saldırıları Birleşmiş Milletlerin raporlarına da yansımış durumda. Kuzey Kore merkezli siber saldırılarda milyarlarca dolar değerinde vurgunda bulunulduğu iddia ediliyor. Kuzey Kore’nin Bitcoin vurgunlarından elde ettiği fonlarla nükleer programını finanse etmesinden endişe ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda bir grup Rus kökenli hacker, ABD’nin Doğu Kıyısında faaliyette bulunan enerji şirketi Colonial Pipeline’in sistemine sızarak sistemi işlemez hale getirdi. Bu siber saldırının ardından ABD’de geçici süreliğine enerji kısıdı yaşandı. Hackerlar sistemi tekrardan işler hale getirmek için Bitcoin fidye talebinde bulundu. İddialara göre FBI, fidye olarak ödenen Bitcoin’leri takip ederek büyük bir kısmını kurtardı.

Yine geçtiğimiz hafta ülkemizde de Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesinin bir grup siber saldırgan tarafından hacklendiği ve Bitcoin üzerinde fidye talep edildiği iddia edildi.

Kaynak