1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Chainlink 2020’de olduğu gibi zincirlerini kırarak piyasaya yön verebilir! Nasıl mı?

Chainlink 2020’de olduğu gibi zincirlerini kırarak piyasaya yön verebilir! Nasıl mı?

Chainlink 2020’de olduğu gibi zincirlerini kırarak piyasaya yön verebilir! Nasıl mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Chainlink oracle hizmetleri sayesinde kripto para piyasalarına ciddi destek sunan özel projelerden birisi. 2020 yılında olduğu gibi Link yeni bir çıkış yaşayabilir.


Chainlink 2020’de olduğu gibi zincirlerini kırarak piyasaya yön verebilecek mi?

2020 yılının ikinci yarısında kripto para piyasalarında tam anlamıyla DeFi (merkezsiz finans) çılgınlığı yaşandı. DeFi’ler akıllı sözleşmeler sayesinde kripto para piyasalarına önemli yenilikler getiriyor. DeFi platformları insan faktörünü ve aracıları ortadan kaldırarak oldukça rekabetçi bankacılık ve finans hizmeti sunuyor. 2020 Haziran döneminde sadece 1 milyar dolar mevduat büyüklüğünde olan DeFi’ler yazının kaleme alındığı saatte 55 milyar dolarlık mevduat büyüklüğüne ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz Mayıs ayında 100 milyar doları gördü.

Bankacılık ve finans hizmeti sunarken akıllı sözleşmelerin gerek reel ekonomiden gerekse blockchain’ler anlık veri çekmesi gerekiyor. Veri akışı ise ancak oracle hizmetleri sayesinde gerçekleştirilebiliyor. Chainlink, oracle hizmetleri sayesinde DeFi platformlarının bu boşluğunu dolduruyor. Bu nedenle DeFi platformları ile Chainlink arasında bir kader birliği söz konusu.

Lütfen Bkz: Şüpheden sanık yararlanır hukuki ilkesi Ripple XRP’yi kurtarabilir!

Chainlink sadece DeFi platformlarından değil reel ekonomiden de kendisine paydaşlar bulabiliyor. Blockchain ile alt yapısını yenilemek isteyen işletmelere Chainlink oracle hizmetleri sunuyor.

2021’in ilk yarısında Chainlink 300’e yakın proje ile iş ortaklığı geliştirdi. Blockchain güvenliğini arttıracak önemli adımlar attı. Bu projelerin meyvesini ilerleyen günlerde toplayabilir. Piyasalardaki yavaşlamaya rağmen oracle hizmetlerine yönelik hizmetlerde artış devam ediyor.

Chainlink tarafından sunulan Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) hizmetleri de son günlerde oldukça talep görmeye başladı. VRF blockchain üzerindeki rastgeleliği otomatikleştiren önemli bir işlevidir. VRF, akıllı sözleşmeler için güvenli ve tarafsız bir çözüm önerisi sunuyor. Blockchain sistemlerini daha güvenli hale getiriyor.

Aşağıdaki grafikte Chainlink fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Chainlink Chainlink 2020’de olduğu gibi zincirlerini kırarak piyasaya yön verebilir! Nasıl mı?

Link en yüksek değerini 10 Mayıs 2021’de 52.88 dolar ile gördü. Link yazının kaleme alındığı saatte 14.88 dolardan işlem görüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.