1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cardano (ADA)’nun Vasil güncellemesindeki büyük tesadüf

Cardano (ADA)’nun Vasil güncellemesindeki büyük tesadüf

Cardano (ADA)’nun Vasil güncellemesindeki büyük tesadüf
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano’nun merakla beklenen Vasil güncellemesi sonunda bir cansman tarihi belirledi. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, beklenen Vasil yükseltmesinin 22 Eylül’de yayına gireceğini doğruladı. Ayrıntılar haberimizde…

Cardano’da Vasil güncellemesinin takvimi netleşti

Cuma günü Hoskinson, “tüm ekipler” ile yapılan derinlemesine istişarelerin ardından ve ilerleme oranından duydukları memnuniyeti ifade ettikten sonra beklenen tarihe gelindiğini belirtti. Charles, “Sistine şapelinden beyaz duman çıkıyor… Artık Vasil hard fork birleştirici etkinliği için resmi bir tarihimiz var – 22 Eylül” dedi.

Ona göre bu tarih (tesadüfen olmasına rağmen), iki ana yönden önemliydi. Birincisi, Bulgaristan’ın bağımsızlık gününe denk geldi. İkincisi, Vasil, Cardano ekosisteminin gelişimini büyük ölçüde etkileyen vefat etmiş bir Bulgar matematikçi olan Zidi Vassel’in adını almıştı.

 Cardano

Duyuru, Charles’ın topluluğa, hard fork sırasında gerekli likiditeyi sağlamak için ağda henüz yeterli destek bulunmadığından güncellemenin Ağustos ayında yapılmasının imkansız olduğunu söylemesinden günler sonra geldi. Vasil beş defadan fazla ertelenmiş olsa da, Cardano geliştirici ekibi bu gecikmelerin tüm hassas konuların Vasil’den önce çözülmesini sağlamak için kritik olduğunu savundu.

“Maksimum expressiveness” yol haritasını kullanan Ethereum gibi ağların aksine, Cardano geliştiricileri “minimal expressiveness” yol haritasını kullanmıştı. Charles’a göre bu, zaman içinde kademeli olarak yeni yetenekler eklemelerini ve güvenlik, ölçeklenebilirlik ve esnekliği korurken sistemde uygulanabilecek şeylerin evrenini genişletmelerini sağladı. Charles, topluluğa sabrı, ısrarı ve inatçı sadakati için teşekkür ederek, “Bu uzun güncellemelerden biriydi, muhtemelen bir ekosistem olarak yapmak zorunda olduğumuz en zor güncellemeydi” diye dedi.

Cardano

Vasil yükseltmesinin ADA ağına en son yetenekleri getirmesi ve kullanıcıların akıllı sözleşmeleri dağıtmasına ve büyük ölçeklerde Dapps oluşturmasına olanak sağlaması bekleniyor. Geliştiriciye göre, Plutus’a yapılan ilk önemli yükseltme Vasil altında gerçekleşecek ve akıllı sözleşmeler evrenini büyük ölçüde büyütecek. Hoskinson şöyle diyor:

“Vasil birçok dapp geliştiricisine yardımcı olacak…Bence insanlar sahip olduklarından çok mutlu olacaklar ve inşa edebilecekleri çok şey var. Büyük yükseltmelerden Dexe’lere, stabilcoinlere ve diğer birçok şeye. Cardano ağında şu anda yapım aşamasında olan binin üzerinde proje var.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.