1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Cardano ve Solana gerçekten Ethereum katili mi?

Cardano ve Solana gerçekten Ethereum katili mi?

Cardano ve Solana gerçekten Ethereum katili mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano ve Solana 2021 yılında mükemmel bir performans sergiledi. Her iki kripto paranın blockchain ağı Ethereum gibi akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapmaya başladı. Cardano ve Solana gerçekten Ethereum’u tehdit ediyor mu?


Cardano ve Solana gerçekten Ethereum katili mi?

Ethereum ağı birçok projeye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Ethereum birçok altcoine de hayat verdi. Kimilerine göre Ethereum bir dünya bilgisayarı. Ancak Ethereum ağının sakinleri Ethereum ağını o kadar çok meşgul ediyor ki Ethereum ağı giderek hantallaşmaya başladı ve Ethereum gas ücretleri artıyor. Bu gelişmenin ardından Ethereum ağı ile aynı misyona sahip yeni projeler çıktı. Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) bu projelerden bazıları.

Yeni rakipler blockchain’lerindeki hız ve etkinlik sayesinde Ethereum’un tahtından edeceği iddia ediliyor. Gerçekten de öyle mi oldu? Söz konusu projeler Ethereum’u tehdit ediyor mu?

İlk önce güncel değerlere göre Ethereum, Cardano ve Solana’yı kıyaslayalım.

Toplam piyasa değeri

Ethereum: 446 milyar dolar

Cardano: 69 milyar dolar

Solana: 46 milyar dolar.

Yukarıdaki değerlere göre Ethereum en yakın rakibi Cardano’dan 6.5 kat daha değerli. Diğer önemli bir veri olan işlem hacmine göre kıyaslama yapalım.

Toplam işlem hacmi (son 24 saat)

Ethereum: 15.8 milyar dolar

Cardano: 2.8 milyar dolar

Solana: 1.3 milyar dolar

Son 24 saatte Ethereun en yakın rakibi Cardano’dan 5.6 kat daha yüksek işlem hacmine sahip.

Diğer bir gösterge olarak DeFi platformlarının ağlara göre dağılımlarına bakalım!

DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Akıllı sözleşmeler içerisinde en yaygın olanlar DeFi (merkezsiz finans) platformları. Yazının kaleme alındığı saatte DeFi platformlarında kilitli tutulan fon miktarı 100 milyar dolara yaklaşıyor. DeFi platformları içerisinde en fazla mevduat toplayan top 10 platform şunlar: Aave (Multichain), Maker (Ethereum), Curve Finance (Multichain), InstaDapp (Ethereum), Compound (Ethereum), Convex Finance (Ethereum), UniSwap (Ethereum), yearn.finance (Ethereum), Sushi Swap (Ethereum) ve Liquity (Ethereum).

Bitcoin ETF'lerin onayından sonra gözler bu kripto paralarda!

Yani top 10’da bulunan 10 DeFi platformunun 8’i Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Aave ve Curve Finance ise Ethereum ve çoklu blockchain üzerinde işlem görüyor. Top 50’de ise 46 DeFi platformu sadece Ethereum blockchain’i üzerinde işlem görüyor.

Kısaca Solana ve Cardano şimdilik Ethereum katili olma iddiasından oldukça uzakta.

İlgili

2021 sonu Ethereum fiyat tahmini