fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş – ADA arzı yüzde 70 stake

Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş – ADA arzı yüzde 70 stake

Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş – ADA arzı yüzde 70 stake
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano fiyatı, Grayscale’in bu altcoini yatırım fonuna eklemesi ile yüzde 7 yükseldi. Ayrıca Cardano ağı Alonzo hard forkuna doğru emin adımlarla ilerliyor. Şimdiden toplam ADA arzının yüzde 71’i stake edildi.


Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş

Piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto para olan Cardano (ADA), son 24 saatte yüzde 7 yükseldi. Bu artış, Grayscale’in bu kripto parayı üçüncü en büyük tahsisle Dijital Büyük Değerli Fonu’na (Digital Large Cap Fund) eklemesi sonrası yaşandı. ADA fiyatı da 1.29 dolardan yükselerek şimdi 1.40 dolardan işlem görüyor.

Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş

ADA fiyat grafiği Kaynak: TradingView

Cardano şu an çok önemli bir geçiş sürecinde. Akıllı sözleşme entegrasyonunun Ağustos’ta yapılması planlanıyor. Cardano blockchain şu an Alonzo akıllı sözleşme hard forkunun son aşamasında. Bu aşama da tamamlanınca ADA, Ethereum, Solana ve Polkadot gibi ağlarla rekabet edebilecek.

Alonzo test ağları 27 Mayıs’ta başlamıştı ve aşağıdaki grafik geçilen aşamaları gösteriyor.

Cardano fiyatında Grayscale etkisiyle yüzde 7 yükseliş

Kaynak: Coinmonks

Cardano ağı için büyük önem taşıyan akıllı sözleşme dönemi, Shelly ağının mainnet’e alınmasından neredeyse bir sene sonra geldi. Shelly, ağın temelini merkezsiz yaparken, Alonzo da akıllı sözleşmeler özeliğini ekleyecek. Bununla da Cardano bir dizi akıllı sözleşme temelli Dapps, DeFi ve hatta NFT’ler için merkeze dönüşecek.

İlgili – Weiss Ratings’in kripto sıralaması sürprizleri: Ethereum, Bitcoin, Cardano, Dogecoin…

ADA arzının yüzde 71’i stake edildi

Alonzo hard forkuna doğru yaklaştık. Böyle bir ortamda stake havuzlarında yaklaşık 32.41 milyar dolar stake yapıldı. Bu da toplam ADA arzının yüzde 72’si ediyor.

Stake yapan toplam adres sayısı 670,000 ve bu adresler de ADA coinleri 2,679 aktif havuzda stake yaptı. IOHK sözcüleriden biri ise Alonzo projesinin önemi hakkında şöyle diyor:

“Shelly döneminin sonuna yaklaşıyoruz. Bununla Cardano’nun diğer büyük ağlarla kıyasla 50-100 kat daha fazla merkezsiz olmasını bekliyoruz. Bu teşvik şeması ile 1000 stake havuzuna ulaşmasını bekliyoruz.”

Cardano ağı yol haritasında Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire isimli beş dönem ilan edilmişti. Şimdi üçüncü dönemde. Her dönem kendi hard forkları ile geliyor ve ağ daha kullanıcı dostu ve merkezsiz oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: