1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriCardano Haberleri
  3. İşte Cardano boğalarını harekete geçiren gelişmeler!

İşte Cardano boğalarını harekete geçiren gelişmeler!

İşte Cardano boğalarını harekete geçiren gelişmeler!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bugün piyasa değerine göre ilk on kripto para arasında en fazla değer kazanan Cardano (ADA) oldu. Son 24 saat için yaklaşık %10 oranında değer kazanan ADA coin, son bir haftada %30’luk bir kazanımla göz doldurdu. Peki ADA neden yükseldi? Cardano boğalarını harekete geçiren neydi?

Cardano boğaları daha büyük bir ralliye mi hazırlanıyor?

Cardano, 2021 ve 2022’de staking açısından etkileyici bir performans sergiledi. Dahası 23 yeni Cardano (ADA) havuzu, son 24 saat içinde yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde, 1,5 milyar ADA stake etti. Bu da kripto para biriminin toplam arzını yaklaşık %74’e çıkardı. Cardano stake havuzu analiz platformu pool.pm, 22 Mart’ta bu gelişmeyi Twitter’dan şöyle paylaştı:

Ayrıca tweette, her bir stake havuzunun, 60 milyondan fazla ADA’yı stake ettiğine, %5’in üzerinde marj, 0₳ teminat ve genellikle 30 milyondan fazla stake yapan iki balinaya sahip olduğuna yer verildi.

 Bu kadar büyük bir stake miktar, ADA’ya yönelik önemli piyasa oyuncularının ve şirketlerin ilgisinin arttığını gösteriyor.

Ayrıca son zamanlarda Cardano’nun merkezsiz finans ekosistemi hızlı bir şekilde büyüdü. Kripto para veri analiz firması DeFiLama tarafından paylaşılan verilere göre, protokolde kilitli toplam değer (TVL) 400 milyon doları aştı.

İşte Cardano boğalarını harekete geçiren gelişmeler!

Bu arada Cardano ağında faaliyet gösteren topluluk odaklı, çok havuzlu merkezsiz bir borsa olan Minswap, yukarıda bahsedilen toplam TVL’nin %63,07’sini oluşturuyor. Sadece bu değil, sekizinci en büyük kripto para neredeyse Bitcoin, Ethereum gibi kripto para devleriyle boy ölçüşecek seviyeye geldi. 

Dahası 21 Mart’ta, kripto para birimi 24 saatte 68.76 milyar dolarlık işlem hacmi kaydetti. Bu, 15.90 milyar dolarlık Bitcoin işlem hacminden dört kat (veya %332.45) daha yüksekti. Aynı dönemde Ethereum ise 3.63 milyar dolarlık işlem hacmi kaydetti.

Esasen elde edilen bu kilometre taşları sürpriz değildi. Nitekim ekosistem, Haziran 2022’de planlanan Vasil hard forku yaklaşırken; büyümeye devam edecek.

Bu arada Cardano araştırmacılarından Matthias Fitzi, 21 Mart’ta şirketin blogunda yayınlanan bir gönderide konsepti açıkladı.

Gönderide Fitzi, “Son zamanlarda Cardano ekosisteminde akıllı sözleşmelerin etkinleştirilmesi, kullanıcı aktivitesinde önemli bir artışla birlikte, ortalama işlem boyutlarında önemli ölçüde büyümelere yol açtı” dedi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.