BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cardano ağındaki ilk stablecoin AgeUSD oluyor!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Cardano ağındaki ilk stablecoin AgeUSD oluyor!

Cardano ağındaki ilk stablecoin AgeUSD oluyor!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

AgeUSD cardano ağındaki ilk stablecoin olacak. Detaylar haberimizde.

Cardano ağındaki ilk stablecoin AgeUSD oluyor

Cardano blok zincirinde yeni bir algoritmik stablecoin olan AgeUSD piyasaya sürülecek. Çok uluslu blockchain teknoloji şirketi Emurgo, Ocak 2021’de AgeUSD stablecoin’i duyurmuştu. Firma Ergo Foundation, Emurgo ve IOHK’nın ana şirketi Charles Hoskinson’ın Input-Output Global arasında bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

AgeUSD kısa süre içerisinde akıllı sözleşme yetenekleri blockchain üzerinde başlatılan stablecoin olarak Cardano ağında piyasaya sürülecek.

Emurgo, MakerDAO’nun Kara Perşembe gibi Dai teminatlandırma mekanizmasındaki güvenlik açıkları nedeniyle ortaya çıkan sorunları önlemeyi hedefliyor. Maker kasalarının büyük çoğunluğunun toplu tasfiyesi, Mart 2020’de Dai’nin yetersiz teminatlandırılmasına neden olmuştu.

Bkz: Cardano, Cardano haberleri ve son dakika gelişmeleri

AgeUSD’nin “Staticoin” protokolünden ilham alan tasarımı, teminatlandırılmış borç pozisyonlarına (CDP’ler) dayanmıyor.

“Kara perşembe meydana gelen senaryo, tasarımı sayesinde AgeUSD protokolü için mümkün değil. Kullanıcıların tasfiyelerin gerçekten düzgün çalışmasını sağlamak için CDP’ler olmadan işlem gerçekleştirme zorunluluğumuz yoktur.”

AgeUSD Stablecoin, protokolün algoritması içinde mümkün olduğunca otomatikleştirmeyi amaçlayan Ergo blok zincirinde çalışıyor. Rezerv sağlayıcıları, temel teminatı temsil eden rezerv madeni paraları basmak için Ergo’nun kripto parası (ERG) ödüyor. Stablecoin’in kullanıcıları, AgeUSD’yi basmak için rezervlere ERG’yi de yatırabilir. Buna, sadece rezerv oranının üzerinde yeterli rezerv varsa protokol tarafından izin veriliyor. Bankalar, fonları ödünç vermek için benzer bir yöntem kullanıyor.

Cardano ortaklığı, ADA’nın’da rezervleri bastırmak için teminat olarak kullanılmasını sağlayacak. Bununla birlikte Dai’ye göre potansiyel dezavantajı, stablecoinin yalnızca bu ERG ve ADA tarafından, Dai’nin ise birden fazla kripto para birimi tarafından desteklenmesi.

AgeUSD, Plutus akıllı sözleşmelerine öncülük eden Alonzo güncellemesini yayınladığında Cardano’da başlayacak. Yol haritasına göre bunun yılın ikinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Cardano için uzun zamandır beklenen güncelleme yaklaşırken, ADA fiyatları yeni zirvelere çıkmaya başladı. En son 14 Nisan’da yeni bir ATH ile 1.55 dolar oldu. Yazının yazıldığı sırada, ADA, 1,41 dolardan işlem görüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: