1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Şok iddia: SEC, Ripple davasında suç işliyor!

Şok iddia: SEC, Ripple davasında suç işliyor!

Şok iddia: SEC, Ripple davasında suç işliyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açtığı davada Ripple kendini savundukça XRP fiyatları yükseliyor. SEC hakkındaki şok iddialar ise gündeme bomba gibi düştü. Ayrıntılar haberimizin içeriğide!


SEC, Ripple davasında suç işliyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 2020’nin son günlerinde XRP’nin menkul değer olduğunu iddia ederek Ripple’ı mahkemeye verdi. SEC’in iddiasına göre XRP bir menkul değer ve Ripple XRP’yi piyasaya sürerken gerekli izinleri ve lisansı alması gerekiyordu.

Ripple ise XRP’nin menkul değer olmadığı ileri sürüyor. Ripple’a göre XRP; Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para.

Mahkeme devam ediyor ve dosyalar havada uçuşuyor. Ripple, Bitcoin için verilen “menkul değer değildir” dosyasını (ya da kararını) mahkemenin incelemesini istiyor. SEC’in avukatları bu dosyanın dava konusu olmadığını iddia ediyor. Ancak mahkeme Ripple’ı haklı bularak Bitcoin dosyasını talep etti. Bu hamle Ripple hanesine artı puan olarak yazıldı.

Mahkemedeki gelişmelerin (şimdilik) Ripple lehine cereyan etmesinin ardından piyasa, bu süreci pozitif fiyatlardı. XRP fiyatları artışa geçti. 1 doları bulması bile imkansız görünen XRP, 2 dolara doğru koşuyor.

ripple sec Şok iddia: SEC, Ripple davasında suç işliyor!

Haberimizin başlığına konu olan sıcak gelişmeye.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı soruştururken Ripple’ın uluslararası ortaklarını da incelemiş ya da incelemek istemiş. Ripple yöneticileri, SEC’in görev sınırlarını aşarak uluslararası bir kriz yarattığını iddia ediyor.

Lütfen Bkz: Paribu ve BtcTürk’ten Bitcoin yasaklarına dair açıklama

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’a göre SEC, Ripple’ın yabancı ortaklarını tahdit ediyor.

Eğer iddialar doğru ise SEC’in uluslararası hukuku ihlal ettiği sonucu çıkabilir. Yabancı bir ülkedeki işletmelerin dosyalarını incelemek veya talep etmek SEC’in görev alanını aşıyor.

Bu durumu Ripple yöneticileri yüksek ihtimal mahkemeye taşıyacaktır. SEC’in tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini iddia edecektir.

İddialara göre SEC uluslararası hukuku ve federal yasaları ihlal ederek Ripple’ın uluslararası ortaklarını tedirgin ediyor ve kurumsal bir mobing uyguluyor.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.