1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Cardano (ADA) Alonzo Akıllı Sözleşme hardfork’unda çılgın stake miktarı!

Cardano (ADA) Alonzo Akıllı Sözleşme hardfork’unda çılgın stake miktarı!

Cardano (ADA) Alonzo Akıllı Sözleşme hardfork’unda çılgın stake miktarı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano ADA, Alonzo Akıllı Sözleşme hardfork’unun son aşamasına hazırlanıyor. Bu süreçte stake edilen ADA miktarına hayran kalacaksınız.


Cardano (ADA) ağında çılgın stake miktarı!

Bilindiği üzere blockchain ağlarında gerçekleştirilen güncellemeler, hardfork olarak adlandırılıyor. Cardano ve Ethereum çevresinde hardfork’lar olağanüstü hızda devam ediyor. Cardano son olarak Alonzo Smart Contract Hardfork’una hazırlanıyor.

Cardano ve Ethereum; blockchain ağlarını PoW sisteminden PoS sistemine taşıyor. Bu taşıma sürecinde network’de zaman zaman ciddi hardfork’lar yaşanıyor. PoW (iş yükü) sistemi çağın gerisine düşen oldukça maliyetli ve hantal bir işletim sistemi. Her iki kripto para da PoW sisteminin hantallığından kurtulmaya çalışıyor. Oysa PoS (varlık ispatı), PoW’ye kıyasla daha hızlı, ekonomik ve güvenli veri akışına imkan sağlıyor.

Cardano’nun CEO’su Charles Hoskinson, Ethereum geliştiricileri arasındaydı. Ancak bazı anlaşmazlıklardan sonra Hoskinson, kendi projesi olan Cardano’yu geliştirdi. Ethereum’daki vizyonunu Cardano’ya aktararak vizyonunu daha da ileriye taşıdı.

PoS sisteminde ilgili kripto paranın madenciliğini yapmak isteyen girişimciler, sisteme önceden belli bir miktar kripto parayı depozito ederek kilitlemeleri gerekiyor.

Lütfen Bkz: Koinmedya şakasını yaptı gerçek oldu: Baby Doge!

Cardano ADA yatırımcıları sisteme 30 milyar doları aşkın değerde ADA coin stake ettiler. Yazının kaleme alındığı saatte Cardano’nun toplam piyasa değeri 41,3 milyar dolar.

Alonzo testnet uygulamaları 27 Mayıs’ta başladı. Mavi, beyaz ve mor şeklinde 3 aşamadan oluşan Alonzo Akıllı Sözleşme hardfork’unun tamamlanması ile Cardano blockchain’i akıllı sözleşmeleri destekler hale gelecek.

2020 yılının ikinci yarısına damga vuran DeFi (merkezsiz finans) platformları, özünde birer akıllı sözleşmeden ibaret. DeFi platformlarının büyük kısmı Ethereum ağında işlem görüyor. Artık Cardano da ciddi bir rakip olarak Ethereum karşısına dikilmeye hazırlanıyor.

Cardano ağındaki tüm güncellemelerin tamamı Shelley güncellemesi olarak adlandırılıyor. Shelley tamamlandığında Cardano ağı şimdikinin 100 katı kadar daha hızlı hale gelecek.

Kaynak