1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Borsa
  4. Çanlar Binance için mi çalıyor? SEC Binance’ın kapısında iddiaları!

Çanlar Binance için mi çalıyor? SEC Binance’ın kapısında iddiaları!

Çanlar Binance için mi çalıyor? SEC Binance’ın kapısında iddiaları!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SEC, en büyük kripto para borsası Binance hakkında eski dosyaları yeniden mi açıyor? Binance hakkında yeni SEC soruşturması mı başlıyor?

SEC Binance’ın kapısını çaldı!!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in, Binance’ın 5 yıl önce gerçekleştirdiği BNB token ICO satışında usulsüzlük iddialarını yeniden gündemine aldığı konuşuluyor.

Binance’ın yerel tokeni BNB ICO, Temmuz 2017’de gerçekleşti. BNB o dönem yaşanan, “ICO Fırtınası” sürecinin bir parçası olarak görülse de şimdi, piyasa değerine göre en büyük 5. kripto para konumunda.

Bloomberg’in haberine göre, 2017’de ICO’ya katılan bir ABD vatandaşı, konuyla ilgili olarak SEC’e başvurarak, BNB ICO’nun incelenmesini talep etti. Bilindiği gibi, Binance, ABD şubesi olan Binance.us’i açmadan önce, 2019’un sonlarında, White Paper’ını değiştirmişti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, 2020’de yayınladığı bir blog postda da kendilerinin bir “gayrimenkul gibi anlaşılmak istemediklerinden white paper’larını değiştirdiklerini” ifade etmişti.

Binance CEO'su CZ

Öte yandan 6 Mayıs’lı bir Reuters haberinde, Binance’ın 2017-2021 yılları arasında, düşük kalibreli Know Your Customer (KYC) oluşturarak, 2.35 milyar dolarlık kara para aklama faaliyetine neden olmuş olabileceğine değinildi.

Yine Reuters haberinde, Kuzey Kore hacke grubu Lazarus’un Eterbase saldırısı ve Rus uyuşturucu piyasası ile ilgili para aklama olaylarında Binance’ın kullanılmış olabileceğine yer veriliyor.

Buna karşın, Binance sözcüsü Forbes’e konuşarak, Reuters haberinin, “eski haberleri çarpıtarak, masa başında hazırlanan” bir haber olduğunu ifade etmişti.

Bütün bu gelişmelerin dışında, 2021 yılında, başka bir ABD kurumu, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Binance’ın trade işlem politikası hakkında bir soruşturma başlatı. Ayrıca, Binance’ın Birleşik Krallık şubesi geçtiğimiz yıl, Finansal İşlemler Merkezi tarafından kapatılmıştı. Bunun yanı sıra, Canada’nın Ontario eyaleti de Binance işlemlerini yasakladı.

İlgili: Binance borsasına bir soruşturma daha!

 

Etiketler: