fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2020’deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!

2020’deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!

2020’deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2020 rallisini öngören Bitcoin fraktalı yine göründü! Bitcoin fiyatı 40.000 doları desteğe dönüştürürken, göstergeler büyük bir yükselişe dair kritik sinyaller veriyor.

Bitcoin fraktalı yükseliş gösteriyor!

Bitcoin fiyatı 40.000 doları destek olarak yeniden test ederken, MACD indikatörü, potansiyel bir boğa geçişine işaret ediyor.

2020'deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!

2020’de yaşanan büyük yükseliş öncesi ortaya çıkan iki Bitcoin hareketli ortalaması arasındaki geçiş, 2021’de yeniden kendini gösterdi.

Bu fraktal, kripto para biriminin 30.000 – 40.000 dolarlık mevcut işlem aralığından kendini yukarı atarken ortaya çıktı. 

2020'deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!

Burada bahsedeceğimiz indikatörler, MACD Çizgisi ve Sinyal Çizgisidir. Peki MACD Çizgisi ve Sinyal Çizgisi nedir?

  • MACD (hareketli ortalama uyumu/uyumsuzluğu) Çizgisi, 12 ve 26 periyotluk hareketli ortalamalar arasındaki farkı temsil eder.
  • Sinyal Çizgisi ise, dokuz periyotluk bir hareketli ortalamadır.

MACD Çizgisi ve Sinyal Çizgisi birlikte çizildiğinde, gelecekteki fiyat eğilimlerini tahmin etmeye yardımcı olan MACD Göstergesi oluşur.

Örneğin; MACD Çizgisi (daha hızlı hareket eden bir ortalama) Sinyal Çizgisinin (daha yavaş hareket eden bir ortalama) altında kapandığında, genellikle bu devam eden bir düşüş trendini yansıtır. Tam tersi olduğunda ise, yani MACD Çizgisi Sinyal Çizgisinin üzerinde kapandığında da trend yükselişe geçer.

bitcoin fraktalı 2020'deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!
Mart 2020’den bu yana oluşan Bitcoin MACD trendleri – Kaynak: TradingView

 

İki hareketli ortalama arasındaki fark bir Histogram oluşturur. Daha hızlı hareket eden ortalama, daha yavaş hareket eden ortalamadan uzaklaşıyorsa, bu bir MACD uyuşmazlığını (MACD Divergence- uyumsuzluğu) gösterir. Benzer şekilde, daha hızlı hareket eden ortalama daha yavaş olana yaklaştığında, bu geçişe MACD Convergence (Yakınsaması-uyumu) denir.

Mevcut Bitcoin fiyatlarını MACD ile nasıl okuruz?

2020’de Bitcoin fiyatları MACD geçişlerine doğru tepki verdi. Aşağıdaki grafik de bu söz konusu korelasyonu gösteriyor.

bitcoin fraktalı 2020'deki büyük ralliyi öngören Bitcoin fraktalı yine devrede!
Bitcoin fiyatı-MACD haftalık korelasyonu – Kaynak: TradingView

 

MACD Çizgisi ve Signal Çizgisi arasındaki son aşağı yönlü geçişler, düşüşlere neden oldu. Benzer şekilde, yukarı yönlü geçişler ise büyük yükselişlere yol açtı. Histogram göstergesi de MACD ve Sinyal Çizgileri arasındaki farka dayalı olarak, hem yukarı hem de aşağı hareketlerin gücünü gösterdi.

Şimdi, Histogram, potansiyel bir MACD Uyumuna bakan iki çizgi ile sıfır noktasına geri dönüyor. Aynı fraktal en son Mart 2020’de ortaya çıktı. Ardından 3.858 dolardan yaklaşık 65.000 dolara kadar devam eden büyük bir Bitcoin boğa koşusu gerçekleşti.

Bir öz sermaye yatırım şirketi olan Pylon Holding Company’nin kurucusu Preston Pysh da bugün bu MACD fraktalından bahsetti.

https://twitter.com/PrestonPysh/status/1423404401285378053?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1423404401285378053%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fbitcoin-fractal-that-predicted-2020-rally-flashes-again-as-btc-price-reclaims-40k

Ayrıca, Temmuz ayında Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton da MACD Histogramı sayesinde Bitcoin’in “orta vadeli momentumunun” pozitife döndüğünü söyledi.

Ancak spot piyasalar, varlık defalarca 40.000 dolardan geri çevrildiği için, Bitcoin için uzun vadeli bu yükseliş işaretlerini büyük ölçüde görmezden geldi. Yukarı yönlü ivmeyi bu seviyenin ötesine taşımaya yönelik girişimler, büyük satış baskılarıyla karşılaştı.

Bu arada, 30.000 dolar civarında güçlü bir satın alma baskısı, Bitcoin’in daha derin düşüş trendlerine girmesini engelledi. Sonuç olarak; hemen hemen aynı güce sahip olan boğalar ve ayılar, Bitcoin’i 30.000-40.000 dolar fiyat aralığında tuttu.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, bir hafta boyunca 40.000 doların üzerinde kalmayı başarması durumunda, Bitcoin’de büyük bir yükseliş hareketi beklediğini söyledi:

“40 bin dolar seviyesinin, kesin bir şekilde kırılması durumunda BTC, 48 bin dolar seviyesine meydan okuyabilir.” 

“Kıramazsa, ayılar 36 bin dolar seviyesini hedefleyecek. 36 bin doların altına düşerse BTC hızla 28 bin dolar – 32 bin dolar aralığına dalabilir.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: