okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.9%
Bitcoin
69.174,61 USDT
eth
ETH
0.63%
Ethereum
3.751,64 USDT
bch
BCH
-0.26%
Bitcoin Cash
493,56 USDT
xrp
XRP
0.69%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
84,87 USDT
bnb
BNB
0.3%
Binance Coin
602,06 USDT
sol
SOL
-0.31%
Solana
167,18 USDT
avax
AVAX
-0.07%
Avalanche
37,98 USDT
ada
ADA
0.07%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.68%
Poladot
7,37 USDT
doge
DOGE
3.78%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.85%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bu ülkede artık kripto paralardan %30 vergi alınacak!

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yaklaşık 20 milyon kripto kullanıcısının olduğu Hindistan’da Maliye Bakanı, kripto para kazançlarından %30 vergi alınacağını duyurdu. Detaylar haberimizde.

Bu ülkede artık kripto paralardan %30 vergi alınacak!

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden bir olan Hindistan’da da kripto paralar gündemin ana konusu. Bilindiği gibi Asya ülkesinde kripto paraların benimsenme oranı oldukça yüksek seviyelerde. Geçtiğimiz yıldan bu yana Hindistan’da bir kripto düzenlemesi üzerine konuşuluyor. Maliye Bakanı Tv Somanathan ve Ekonomi Bakanı Nirmala Sitharaman konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hükümet içerisinden kimi yetkililer kapsamlı bir yasak gelmesini savunurken bazı üst düzey yetkililer ise kripto paraların yasaklanmaması gerektiğini ve teknolojisinin takip edilmesi gerektiğini savunuyordu.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Maliye Bakanı, Nirmala Sitharaman ise 1 Şubat 2022’de yaptığı açıklamada Hindistan Merkez Bankası’nın dijital Rupi’yi piyasaya süreceğini belirtti. Bakan, ayrıca kripto para birimleri ve NFT’lerden elde edilen kazançlardan %30 vergi alınacağını belirtti.

kripto para

Sitharaman, Hindistan’da dijital varlık kullanımının arttığına da dikkat çekti. Hindistan’da 20 milyona yakın kripto para kullanıcısı bulunuyor. Ülkede kripto para işlem hacmi ise yaklaşık 5,5 milyar dolar.

Maliye Bakanlığındaki en  üst düzey bürokrat olan TV Somanathan, yaptığı açıklamada Bitcoin ve Ethereum’un ülkede yasal hale gelmesine izin vermeyeceklerini belirterek kripto para birimlerinin değerinin iki kişi arasında belirlenebileceğini belirtti.

“Bitcoin, Ethereum veya NFT asla yasal para olmayacak. Kripto varlıklar, değeri iki kişi arasında belirlenecek olan varlıklardır. Altın, pırlanta, kripto satın alabilirsiniz, ancak bunun hükümet tarafından değer onayı olmayacaktır.”

Bu açıklamalar ülkede geniş çaplı bir yasak bekleyen kripto yatırımcılarına derin bir nefes aldırsa da bazı yatırımcılar getirilen vergi oranından şikayetçi.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl

Regülasyon çalışmaları 2022 yılının ana gündem konularından biri. Geçtiğimi günlerde Fed Başkanı Jerome Powell’da ABD’nin düzenleme çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanacağını duyurmuştu. Rusya Merkez Bankası’da bir regülasyon fitili ateşlemiş Başkan Putin, hükümetin ve Merkez Bankası’nın çalışmaları kendisine sunması talimatını vermişti.

Aynı zamanda ülkemizde de kısa süre içerisinde bir kripto para düzenlemesi yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta hükümet sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada hazırlanan taslağın paylaşılacağını belirtti.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.