1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bu ülke dijital para için bir ilki gerçekleştirdi!

Bu ülke dijital para için bir ilki gerçekleştirdi!

Bu ülke dijital para için bir ilki gerçekleştirdi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Nijerya Afrika Kıtası’ndan merkez bankası resmi para birimi CBDC’i piyasaya süren ilk ülke oluyor. Detaylar haberimizde.

Bu ülke dijital para için bir ilki gerçekleştirdi!

Dünyanın en yüksek kripto para benimseme oranlarından birine sahip olan ülkelerden biri de Nijerya. Nijerya, Başkan Muhammadu Buhari’nin yaptığı açıklama ile bugün kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatan ilk Afrika ülkesi olmaya hazırlanıyor.

Nijerya’nın CBDC’si eNaira’nın başlangıçta 1 Ekim’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu. Ancak ülkenin bağımsızlık gününde başlatılması için bu tarih ertelendi ve ülkenin 61. Bağımsızlık gününde piyasaya sürüldü.

İlgili: IMF Başkanı’ndan CBDC açıklamaları

Ağustos ayında Nijerya Merkez Bankası, CBDC projesinin teknik ortağı olarak Barbados merkezli fintech girişimi Bitt Inc. İle ortaklık kurmuş ve CBDC projesinde birlikte çalışacağını açıklamıştı.

Nijerya Merkez Bankası (CBN) yaptığı açıklamada CBDC projesinin “finansal işlemleri daha kolay ve sorunsuz hale getirmek için ödeme sisteminin sınırlarını ilerletme” konusundaki birkaç yıllık araştırmanın bir sonucu olduğunu söyledi. eNaira’nın ilk adımı roject Giant adlı bir CBDC pilot projesinin ilk aşamasıdır.

dijital para

Projenin ilk aşamasında Nijerya Merkez Bankası para biriminin basımı, dağıtımı, itfası ve imhasını içeren aşamaları gerçekleştirecek. CBN Kurumsal İletişim Direktörü Osita Nwanisobi yaptığı açıklamada, eNaira’nın bir yolculuk olduğu ve gelişimin devam edeceğini vurguladı.

eNaira’nın piyasaya sürülmesi uzmanlar arasında karşılıklı tepkilere neden oluyor. Bazıları ülkedeki ödeme sistemlerini nasıl geliştirebileceğini görmekten heyecan duyduğun belirtirken, bazı uzmanlarda bankaları olumsuz etkileyeceği konusunda endişeli.

CBDC çalışmaları dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde IMF Başkanı, Kristalina Georgieva, katıldığı bir oturumda üye ülkelerin büyük bir bölümünün CBDC çalışmaları yaptığını duyurmuştu. Kripto paraların kullanım kolaylığı nedeni ile hızlı bir şekilde benimsenmesi ülkeleri harekete geçirdi. Dijital paraların kullanımının önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaştığına şahit olacağız.

Kaynak