1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Hangi ekonomik faktörler Bitcoin’i cazip kılıyor?

Hangi ekonomik faktörler Bitcoin’i cazip kılıyor?

Hangi ekonomik faktörler Bitcoin’i cazip kılıyor?
0
“sportsbet”

Bitcoin’in Ağustos ayındaki performansı yatırımcılarını memnun ediyor. Önemli bir dizi makro ekonomik faktör Bitcoin’i itiyor. Ancak geleneksel yatırımcılar bu faktörlerden memnun değil.


3 makro ekonomik faktör Bitcoin’i cazip kılıyor

Dün Forbes’den alıntıladığımız yazıda yuan’daki devalüasyonun (değer kaybının) Bitcoin’i 11 bin doların üstüne taşıdığından bahsetmiştik (Lütfen Bkz: Forbes: Yuan’daki devalüasyon Bitcoin’i coşturuyor).

koinmedya_telegram

Gün içerisinde Bitcoin, 12 bin doların üstüne çıkmıştı. Ardından gelen satışlarla Bitcoin, 12 bin’in altına geriledi ama hala 11 bin’in üstünde işlem görmektedir. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, 11,657 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin fiyatlarını etkileyen birçok faktör var. Örneğin Libra’nın varoluş mücadelesi ile Bitcoin fiyatları arasındaki ilişkiye dikkat! başlıklı yazımızda Libra ile Bitcoin arasındaki güçlü bir ilişkinin varlığını ileri sürmüştük.

Bugün CoinTelegraph’dan William Suberg imzalı yayınlanan haberde ise Bitcoin fiyatlarında iteleyici güç olarak 3 makro ekonomik faktörden bahsediliyor.

koinmedya_brave

1- Fiat paralardaki devalüasyonlar

Yuan ve diğer ulusal para birimlerinin değer kaybetmesi, Bitcoin’in işine geliyor. Bu olgu sadece Ağustos ayındaki fiyat artışlarında değil önceki zamanlarda da ileri sürülmüştü. Örneğin geçtiğimiz Haziran ayında Daily FX‘den analist Christopher Vecchio, Türk Lirası ve yuan’daki değer kayıplarının Bitcoin fiyatlarını arttırdığını ileri sürmüştü (Lütfen Bkz: Christopher Vecchio: Bitcoin’in Yuan ve Türk Lirası ile güçlü ilişkisi var ).

Yuan’daki değer kaybında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları etkili oluyor. Çin ihracatının en büyük pazarı,  ABD iç piyasası. Trump, iç piyasadaki istihdamı arttırmak için gümrük vergilerini bir araç olarak kullanıyor ve Çin mallarındaki gümrük vergilerini arttırıyor. Çin ise ABD pazarını kaybetmemek için devalüasyona başvuruyor ve Çin mallarını dolar karşısında ucuzlatıyor. Bu ilişki ise Bitcoin’e yarıyor.

2- Geleneksel borsalardaki kayıp

Dış ticaretteki ABD-Çin merkezli çekişme, ister istemez reel ekonomiye olumsuz yansıyor. Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 değerlerinde Ağustos ayının ilk günlerinde ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Aşağıdaki grafikte 1 aylık S&P500 endeksi ve Nasdaq değerlerindeki değişimi veriyoruz.

Bitcoini cazip kılıyor Hangi ekonomik faktörler Bitcoin'i cazip kılıyor?

Kısa pozisyon alan yatırımcılar, geleneksel yatırım araçlarındaki düşüş karşısında Bitcoin ve kripto para piyasalarına yöneliyor.

3- Hedge yatırım olarak Bitcoin

Geçmiş dönemlerde gözlemlenen geleneksel yatırım kalemleri (S&P500, Nasdaq ve Dow Jones gibi) ile Bitcoin arasındaki negatif ilişki, yatırımcıları bir hedge yatırım aracı olarak Bitcoin’e yönlendiriyor. Yani yatırımcılar olası kayıplarda portföylerindeki kayıpları, Bitcoin ile minimize etmek istiyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: