Bitcoin’i cazip kılan ekonomik faktörler!

ekonomik faktör Bitcoin'i
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Şubat- Mart 2021 döneminde en iyi performansını sergiledi. Önemli bir dizi makro ekonomik faktör Bitcoin’i itiyor. Ancak geleneksel yatırımcılar bu faktörlerden memnun değil.


Bitcoin’i cazip kılan ekonomik faktörler!

Bitcoin fiyatlarını etkileyen birçok faktör var. Kurumsal firmaların Bitcoin’e son zamanlarda gösterdiği ilgi, bu faktörlerden birisi. Ancak CoinTelegraph’dan William Suberg imzalı yayınlanan haberde Bitcoin fiyatlarında iteleyici güç olarak 3 makro ekonomik faktörden bahsediliyor. Aşağıda bu faktörlere göz atıyoruz.

Fiat paralardaki devalüasyonlar ve düşük faiz oranları

Yuan ve TL başta olmak üzere diğer ulusal para birimlerinin değer kaybetmesi, Bitcoin’in işine geliyor. Bu olgu önceki dönemlerde de ileri sürülmüştü. Örneğin geçtiğimiz aylarda Daily FX‘den analist Christopher Vecchio, Türk Lirası ve yuan’daki değer kayıplarının Bitcoin fiyatlarını arttırdığını ileri sürmüştü.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Yuan’daki değer kaybında Korona salgını ve son zamanlarda gelişmiş ülkelerin Doğu Türkistan’da yaşanan gelişmelere karşı aldıkları ekonomik tepkiler etkili oluyor. Çin ise gelişmiş ülke pazarlarını kaybetmemek için devalüasyona başvuruyor ve Çin mallarını dolar karşısında ucuzlatıyor. Bu ilişki ise Bitcoin’e yarıyor.

Geleneksel borsalardaki aşırı ısınma


Uzun süredir Wall Street çevrelerinde küresel hisse senedi piyasalarının aşırı ısındığına dair bir söylem var. Aşırı değerlenen hisse senedi piyasalarında bir düzeltme yaşanabilir. Bu beklenti hisse senedi yatırımcıların varlıklarını çeşitlendirmelerine neden oluyor. Aşağıdaki grafikte S&P 500 endeksindeki aylık değişimi görüyoruz. Endeks tüm zamanların rekorunu kırıyor.

Bitcoini cazip kılıyor Bitcoin'i cazip kılan ekonomik faktörler!

Hedge yatırım olarak Bitcoin

Geçmiş dönemlerde gözlemlenen geleneksel yatırım kalemleri (S&P500, Nasdaq ve Dow Jones gibi) ile Bitcoin arasındaki negatif ilişki, yatırımcıları bir hedge yatırım aracı olarak Bitcoin’e yönlendiriyor. Yani yatırımcılar, olası kayıplarda portföylerindeki kayıpları önlemek için Bitcoin ve alternatif yatırım araçları ile risklerini minimize etmek istiyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’i cazip kılan ekonomik faktörler!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.