1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!

Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!

Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarının gündemi, fiyatlar gibi dalgalı seyredir. Olağan üstü günler yaşıyoruz. Türkiye merkezli gündem, küresel piyasaları etkiler vaziyette.


Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex skandalı, küresel anlamda kripto para piyasalarını da etkiledi. Bitcoin fiyatları saatlik bazda 51 bin doların altına geriledi. Ancak düşen sadece fiyatlar değil, Bitcoin piyasa hakimiyetinde de ciddi düşüşler söz konusu. 2018 yılından itibaren Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyeti ilk kez %50’ye geriledi. Artık piyasayı Bitcoin ve altcoin’ler yarı yarıya paylaşıyor.

Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşmesi, diğer taraftan canlı bir altcoin sezonuna da işaret ediyor. Bu durum, bir bakıma olumlu bir gelişme olarak düşünülebilir. Zira Bitcoin hakimiyet oranlarının düşmesi kripto para piyasalarının çeşitlendiğini ve riskin dağıldınığı gösteriyor.

Lider altcoin Ethereum ise 22 Nisan 2021’de (dün) 2,641 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı.

Lütfen Bkz: Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“

Aşağıdaki grafikte Tradingview hesaplamalarına göre Bitcoin hakimiyet oranlarındaki değişimi görüyoruz. Tradingview değerleri ile CoinMarketCap verileri 1.5 puan kadar oynuyor. Ancak aşağıdaki grafikte hakimiyet oranlarının 2018 yılı seviyesine yakın olduğu gözleniyor.

bitcoin hakimiyet Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!

Ethereum ise Bitcoin karşısında ciddi değer kazanıyor. ETH/BTC paritesindeki değişim, Ethereum’un Bitcoin karşısında güç topladığını net biçimde yansıtıyor.

Aşağıdaki grafikte ETH/BTC paritesinde haftalık değişimi görüyoruz. Ethereum Ağustos 2018’den beri Bitcoin karşısından en güçlü günlerini yaşıyor. Etheruem kısa sürede 0.05 BTC’yi test edebilir.

bitcoin hakimiyet Bu 2018’den beri ilk kez oluyor!

Kaynak