1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Balinalar bu dip seviyede neden Bitcoin almıyor?

Balinalar bu dip seviyede neden Bitcoin almıyor?

Balinalar bu dip seviyede neden Bitcoin  almıyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin neden düşüyor? Boğalar yeni dip seviyesi 51,000 dolarda alım yapmıyorlar. Ellerindeki Bitcoini de satmıyorlar. Peki piyasa nereye doğru gidiyor?


Bitcoin neden düşüyor mu diyorsunuz, işte cevabı!

Bitcoin  son bir buçuk aydır 51.000 dolar destek seviyesine gidip gidip geliyor. Normal şartlarda 50K seviyesinin 2021 yılı için %75 bir ilerleme olduğunu düşünürsek bu 51K destek seviyesinin pozitif bir görünüm olması gerekir. Ancak kripto para yatırıımcıları kısa vadeli kazançlara genelde çok odaklanmıyorlarr ve fazlasıyla iyimserler. Hal böyle olunca Bitcoin yavaş yavaş aşağı doğru hareke etmeye başladı. Peki yatırımcıların bu tutumunu bir kenara koyalım bu hareketin arkasındaki asıl nedenler ne olabilir?

İlgili:Bitcoin alım ve satım sinyallerini tespit için Awesome Osilatörü

Son düşüşün kökeninin 23 Nisan’da gerçekleşecek olan 1.55 milyar dolarlık opsiyon vade bitiminde olması ihtimali var. Daha önceki yazılarımızda da söz etmişizdir,ayıların 57,000 dolar altında 340 milyon dolarlık avantajları var. Bu durum da al sat yapanların neden %18 lik bir düşüşe ragmen son sekiz gündür alıma geçmediklerini gösteriyor.

neden bitcoin Balinalar bu dip seviyede neden Bitcoin almıyor?

Diğer yandan Willy Woo gibi bazı analistler Çin kömür madenciliği kazasının Bitcoin hash oranında şiddetli düşüşe neden olduğunu söylüyorlar. Bu olay ve Çin Sincan bölgesinde yaşanan elektrik kesintisi de Bitcoin ağının işlem gücünü %19 düşürmüş olabilir.

Eleştirmenler Bitcoin’i ezmek için fırsat bulup atlarken, Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, eleştirel açıdan bazı önemli iddiaları sağlam bir araştırma ile çürüttü. Carter, nispeten taşınabilir olan Bitcoin madenciliğinin elektriğin kullanılmadığı ve ucuz olduğu alanlarda yoğunlaştığına dikkat çekiyor.

Dahası, altın çevreye zarar verici ve dizel enerjisine bağımlı olarak çıkarılsa da, Bitcoin madenciliği tamamen temiz enerji ile sağlanabiliyor. Değerli metallerin aksine, Bitcoin madencilerinin hareket kaabiliyet, daha önce boşa harcanan petrol ve gaz kaynaklarının kullanılmasına da imkan sağlıyor.

Durum ne olursa olsun, profesyonel traderlar bu son BTC fiyat düzeltmesi sırasında pozisyon eklemediler.

Profesyonel tüccarlar satış yapmıyor ancak herhangi bir fiyat seviyesinde alım da yapmıyor

Büyük kripto para birimi borsaları, en iyi yatırımcılarının uzundan-kısaya net pozisyonları hakkında veri sağlar. Bu gösterge, müşterilerin spot, marj ve vadeli işlem sözleşmelerindeki konsolide pozisyonları analiz edilerek hesaplanır. Bunu yaparak, profesyonel tüccarların yükselişe mi yoksa düşüşe mi doğru hareket ettiğine dair daha net bir görüş ortaya çıkar.

Çeşitli değişimler arasında ara sıra metodoloji uyuşmazlıkları olduğuna dikkat etmek önemli, bu nedenle mutlak rakamlar yerine değişiklikleri izlemek gerekiyor.

neden bitcoin Balinalar bu dip seviyede neden Bitcoin almıyor?

Yukarıdaki grafik, en iyi yatırımcıların 14 Nisan ile 17 Nisan arasında risklerini artırdığını, Bitcoin fiyatının ise 60.000 doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Öte yandan, son beş gün içinde bu balinalar ve arbitraj masaları nispeten yatay kaldı.

OKEx’teki uzun vadeli işlemleri destekleyen mevcut 1,49 oranının 17 Nisan’da görülen 1,75 seviyesinin altında kaldığını belirtmekte fayda var. Bu veriler, en iyi yatırımcıların son beş gün içinde pozisyonlarını düşürdüğüne işaret ediyor.

Benzer bir eğilim, en iyi yatırımcıların net uzundan-kısaya oranının 17 Nisan’da 1,25’e yükseldiği Binance’da da yaşandı.

Son olarak, Huobi’nin önde gelen traderları 14 Nisan ile 18 Nisan arasında uzun pozisyonlar eklediler, ancak sabit bir 0.90 oranını korudular.

Bu nedenle, balinaların ve arbitraj masalarının, BTC 52.000 dolarlık desteği 14 Nisan zirvesinden sonra % 20’lik bir düzeltme ile test etmiş olmasına rağmen, uzun pozisyonlarına ekleme yapmıyorlar.

Ancak, yatırımcıların hızlı bir sonuca varmadan önce Cuma günkü opsiyonların sona ermesini beklemelerini öneriyoruz.

Kaynak

Etiketler: