1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Brezilya kripto para borsasında milyonluk kripto dolandırıcılığı!

Brezilya kripto para borsasında milyonluk kripto dolandırıcılığı!

Brezilya kripto para borsasında milyonluk kripto dolandırıcılığı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Brezilya kripto para borsasında büyük dolandırıcılık.  Brezilya Federal polisi yerel bir finansal piramit planını ifşa etti.

Brezilya kripto para borsasında devasa vurgun!

 

“Kryptos Operasyonu”nun ardından Brezilyalı yetkililer beş sivili tutukladı ve 28,7 milyon dolar değerinde dijital varlığa el koydu.

Brezilya Federal polisi yerel bir finansal piramit planını ifşa etti ve yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto paraya el koydu. Operasyon, Brezilya tarihindeki en büyük dijital varlık ele geçirme oldu.

 

Brezilya kripto para sahtekarlığında yeni rekor

 

CNN Brezilya tarafından hazırlanan bir rapora göre, yerel yetkililer Rio de Janeiro bölgesinde faaliyet gösteren sahte bir piramit düzenini durdurmak için “Kryptos Operasyonu” adlı özel bir operasyon düzenlediler. 15 farklı yere eş zamanlı yapılan baskından sonra, Federal Polis beş kişiyi tutukladı ve Güney Amerika ulusunun sınırları içinde şimdiye kadarki en büyük dijital varlıklara el konulmasını gerçekleştirdi . Ele geçirilen miktar yaklaşık 28.7 milyon dolar.

 

Beş şüpheliden biri, Rio de Janeiro yakınlarındaki Cabo Frio bölgesinde  bir bitcoin danışmanlığının sahibi olan Glaidson Acácio. Suçlamalara göre, yatırımcılara yatırılan varlıkların %15’ine kadar getiri sözü veren bir kripto para dolandırıcılığından sorumluydu.

 

“Glaidson Acácio’nun savunması tutuklamanın olmasını engelleyemedi  ve şu ana kadar soruşturmaların içeriğine erişimi yok. Ancak tüm belgelerin doğru bir şekilde analiz edilmesinden sonra kendimizi somut bir şekilde ifade edebileceğiz.” diye avukatlarının yorumları var.

Polis, rekor miktarda dijital varlığa ek olarak, yaklaşık 3,6 milyon dolar nakit, pahalı saat, 21 lüks araba, döviz değerleri ve belgelere de el koydu.

Brezilya kripto para dolandırıcılıkları tarihi

Güney Amerika’daki kara kütlelerine göre en büyük ülke, daha önce sınırları içinde faaliyet gösteren finansal piramitler ve kripto para dolandırıcılığıyla dikkat çekmişti.

 

Örneğin, 2020’nin sonunda, ABD Adalet Bakanlığı ile Brezilyalı yetkililer arasında “Operation Egypt” adlı ortak bir girişim, 25 milyon dolarlık kripto para birimine el konmasıyla sonuçlandı.

 

Müfettişler, InDeal adlı bir şirketin dolandırıcılıklarını ortaya çıkardıklarını  ve varlıklarına el koyduklarını açıkladılar.

İlginç bir şekilde, hileli saadet zinciri, yatırımcılara bir aylık yatırımdan sonra %15’e varan getiri vaat etti .Glaidson Acácio’nun danışmanlığına oldukça benzer. Firmanın fonları diğer kripto varlıklarına yatırması gerekiyordu.Ancak bunun yerine, paranın büyük bir kısmı dolandırıcıların ceplerine gitti.

 

Geçen ay kripto topluluğu, Brezilya polisi Bitcoin Banco Group başkanı Claudio Oliveira’yı tutukladığın da kripto para dolandırıcılığı içeren başka bir olaya tanık oldu.

Savcılara göre, daha çok “Bitcoin Kralı” olarak bilinen adam, müşterilerinden 7.000 BTC’yi zimmetine geçirdi. Bugünkü fiyatlarla hesaplandığında bu, yaklaşık 330 milyon dolara denk geliyor.

Kaynak