1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain Sosyal Medyayı Nasıl Değiştiriyor?

Blockchain Sosyal Medyayı Nasıl Değiştiriyor?

Blockchain Sosyal Medyayı Nasıl Değiştiriyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Kendinizi hiç sosyal medyaya tamamen karşı hissettiniz mi. Sadece içeriklerinin sık sık depresyon ve anksieteye sebep olması değil aynı zamanda yalan haberlerin bolluğu veri sızmaları ve dikkat çekmeye çalışan yaygaracı reklamlar yüzünden…Avrupa Birliği’nin GDPR’si (Kişisel Bilgilerin Korunması ve Düzenlemesi Kanunu) her şeyi daha da komplike yapıyor ve insanlar verilerinin kıymetini  daha çok anlamaya başlıyorlar.

Sosyal medya zor bir alan. Majör platformlar daha genç takipçilerini ellerinde tutmak için çabalıyorlar ve reklamcılar, Z-kuşağının reklamlara tahammülsüzlüğü nedeniyle (%82’si reklamları atlıyor ve yarısından fazlası bloke edici kullanıyor) daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalıyorlar. blockchain Blockchain Sosyal Medyayı Nasıl Değiştiriyor?

Bir zamanlar herkesin favori eğlencesi ışıltısını kaybetti; yerini istenmeyen bir kirlilik, kalabalık, gürültü, ve bir parça da antisosyal hal aldı. Birkaç blockchain projesi problemi ele almaya uğraşıyorlar. (Gerçekten pek çok Facebook ve Instagram taklitçisi yabani otlar gibi baş gösteriyorlar)

Blockchain sosyal medya yarışında zirveye kimin yükseleceğini zaman gösterecek. Fakat hangisi olursa olsun sosyal medyayı aşağıda bahsedilen yollarla değiştirme becerisine sahip olması gerekli.

REKLAM SORUNUNU ÇÖZME

Bu problemi  ve Blockchain’in bozuk reklam alanını nasıl düzeltebileceğini birkaç kez duyduk. Web 3.0 da zafer elde etmeyi uman sosyal medya platformlarının , kullanıcıların gördükleri  hangi miktarda reklamı kontrol  edebilecekleri konusuna bir çözüm üretmeleri gerekiyor.

Reklamcılar içerik bloklayıcılar yüzünden paralarını  heba etmek zorunda kalmamalılar ve endüstrinin her yıl milyarlarca dolar kaybetmesine neden olan reklam hilelerinin kurbanı olmamalılar. Aynı zamanda Kullanıcılar görmek istemedikleri reklamları filtre etme  yüzünden dişlerini gıcırdatmamalı ve eğer görmek  isterlerse bunun karşılığında ödüllendirilmeliler.

‘Yeay’’ın kurucusu ve CEO’su Melanie Mohr şöyle söyledi:

“ Daha genç takipçiler maliyeti yüksek olmayan ancak yüksek derecede kişiselleştirilmiş deneyim istiyorlar. bizim oluşturduğumuz sosyal medya alanında insanlar sevdikleri markalarla  anlık ve otonom ilişkiler kurabilirler, işbirliğiyle uygun içerikler oluşturabilirler ve bunu  yaptıklarında ödüllendirilirler. Orada  reklam aşırılığı yok yalnızca gerçek kullanıcılar ve gençlerin gençler için oluşturduğu  içerikler var.”

KULLANICI MAHREMİYETİNİ GERİ VERME

Blockchainin en büyük özelliklerinden biri insanlara eğer isterlerse mahremiyet  ve anonim olma hakkı vermesi. ‘Sapien’ ve’ Minds’ gibi  networkler kullanıcılara eğer isterlerse anonim olma izni veriyor. İnsanların izleri sürülemiyor, takip edilemiyor, sansüre uğramıyorlar. Çin , Türkiye ve Kuzey Kore gibi sansürün bir sorun olduğu ülkelerde  sosyal ağlar sıkça bloke ediliyor. Bunun gibi  merkeziyetçi olmayan platformlar hiç kimsenin içeriğe ulaşmayı bloke edememesini sağlıyor.

KALİTELİ İÇERİK YAPAN SANATÇILARI ÖDÜLLENDİRME

Pek çok durumda içeriği oluşturanlar harcadıkları çabanın karşılığını pek az alıyorlar. YouTube gibi ağlar izlenme rakamları sadece çok yüksek olduğunda ödeme yapıyorlar. Hatta o zaman bile son içerik oluşturucuları pek az faydalanıyor. ‘Verasity’ gibi platformlar aracıları devre dışı bırakıp her beğenme ve izlenme için,  İçeriği oluşturan kişinin  akıllı anlaşmalar yoluyla hemen ödüllendirilmesini sağlıyorlar.

Sapien ve Minds ayrıca içeriğin popülerliğine göre de ödüllendirme sağlıyorlar. Böylece insanlar beğenme ve izlenme yerine  yüksek kaliteli içerikler oluşturmaya  özendirilerek emeklerinin gerçek  karşılığını alıyorlar.

SAHTE HABERLERLE MÜCADELE

Kullanıcıların içeriği oranlamasını sağlamak kötü kaliteyi söküp atmanın bir yolu fakat bu sahte haberleri önleyemeyebilir. Diğer platformlar  blockchainin  veri kaynaklarını sorgulama ve içerik gerçekliği belirleme becerisini kullanarak daha proaktif yaklaşımlar sergiliyorlar.  Örneğin ‘Prover’,içerik oluşturanları doğrulamak ve sahte haber yapanları frenleyip uzaklaştırmak için Ethereum Blockchain’i üzerine inşa edilmiş durumda.

Blockchain teknolojisi daha iyiye doğru sosyal medyayı değiştiriyor ve şu an mevcut potansiyel dertlerinden kurtarıyor. Mohr’un doğruladığı gibi;

“Şundan eminim ki Blockchain güçlü bir etki yapacak  ve daha iyiyi başarmak  için potansiyel bir gücü var. Sosyal teknolojinin -özellikle mahremiyet, kontrol ve kişilerin verilerinin ticarileşmesi konularında- bazı negatif etkilerini geri döndürmeye yardım edebilir.”

 

Airdrop Zamanı

https://twitter.com/koinmedya_/status/1006994525460533248