okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
1.94%
Bitcoin
66.505,04 USDT
eth
ETH
4.59%
Ethereum
3.079,82 USDT
bch
BCH
4.79%
Bitcoin Cash
466,13 USDT
xrp
XRP
1.43%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
0.73%
Litecoin
83,03 USDT
bnb
BNB
1.54%
Binance Coin
577,99 USDT
sol
SOL
5.16%
Solana
167,58 USDT
avax
AVAX
5.34%
Avalanche
36,30 USDT
ada
ADA
4.64%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
2.55%
Poladot
7,21 USDT
doge
DOGE
2.4%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
0.95%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto borsası, 100 milyon dolar ödeyerek aleyhindeki suçlamaları düşürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para türevleri borsası BitMEX, aleyhindeki suçlamaları düşürmek için CFTC ve FinCEN’e 100 milyon dolar ödeme anlaşması yaptı. Yine de eski BitMEX yöneticileri 2022’de hakim karşısına çıkacak.


BitMEX suçlamaları düşürmek için CFTC ve FinCEN’e 100 milyon dolar ödeyecek

Lider kripto para türevler borsası BitMEX, iki düzenleyici kurumla olan davayı kapatmak için yüklü miktarda para ödemeyi kabul etti. Bu düzenleyici kurumlar şöyle: Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN).

BitMEX’in 10 aylık düzenleyici savaşı bitti

CFTC ve FinCEN’in kripto türevler borsası aleyhinde açtıkları dava anlaşma ile sonuçlandı.

BitMEX, bir müşteri tanımlama programı kurmamakla suçlanıyordu. Buna platformu kullanan Amerikan vatandaşlarını belirlemek için müşterini tanı (KYC) kimlik belirleme süreci eklememe suçlaması de eklenmişti.

CFTC ise buna ek olarak şirketi ABD’de yasa dışı kripto işlemler yapmak ve böylece kara para aklamak yasasını (AML) ihlal etmekle suçlamıştı.

FinCEN ise BitMEX’in altı yılı aşkın bir sürede müşteri tanımlama platformu sağlamadığı ve yetkilileri şüpheli faaliyetler konusunda uyarmadığı için güçlü bir AML süreci oluşturmadığı için Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekle suçlamıştı.

Buna ek olarak BitMEX’in ABD’de türev ürünler sunmak veya CFTC’den onay almadan bir swap platformu işletmek için izni olmadığı da belirtiliyordu.

Türevler borsası ise bu suçlamaları düşürmek için 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 80 milyon doları düzenleyicilere gidecek. 20 milyon dolar ise askıya alınabilir ve FinCEN ile CFTC tarafından sipariş edilen şirketin incelemeleri için kullanılabilir.

İlgili – Cardano kurucusundan kriptoya destek için sokaklara çıkma çağrısı

Eski yöneticiler hala kurtulamadı

Her ne kadar kripto türev şirketi BitMEX, FinCEN ve CFTC’in açtığı suçlamalardan kurtulsa da türev borsasının eski yöneticileri hala gelecek yıl Mart ayında ABD’de hakim karşısına çıkacak. ABD Adalet Bakanlığı, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve yöneticiler Ben Delo ve Samuel Reed’in Bankacılık Gizliliği Yasasını ihlal etmekle itham ederek suç duyurusunda bulunmuştu.

Delo, New York’ta teslim olarak suçsuz olduğunu söyledi. 20 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve mahkemeyi beklemek için İngiltere’ye döndü. Eski CEO’da Hawaii’de yetkililere teslim oldu ve 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.