1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto borsası, 100 milyon dolar ödeyerek aleyhindeki suçlamaları düşürdü

Kripto borsası, 100 milyon dolar ödeyerek aleyhindeki suçlamaları düşürdü

Kripto borsası, 100 milyon dolar ödeyerek aleyhindeki suçlamaları düşürdü
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para türevleri borsası BitMEX, aleyhindeki suçlamaları düşürmek için CFTC ve FinCEN’e 100 milyon dolar ödeme anlaşması yaptı. Yine de eski BitMEX yöneticileri 2022’de hakim karşısına çıkacak.


BitMEX suçlamaları düşürmek için CFTC ve FinCEN’e 100 milyon dolar ödeyecek

Lider kripto para türevler borsası BitMEX, iki düzenleyici kurumla olan davayı kapatmak için yüklü miktarda para ödemeyi kabul etti. Bu düzenleyici kurumlar şöyle: Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN).

BitMEX’in 10 aylık düzenleyici savaşı bitti

CFTC ve FinCEN’in kripto türevler borsası aleyhinde açtıkları dava anlaşma ile sonuçlandı.

BitMEX, bir müşteri tanımlama programı kurmamakla suçlanıyordu. Buna platformu kullanan Amerikan vatandaşlarını belirlemek için müşterini tanı (KYC) kimlik belirleme süreci eklememe suçlaması de eklenmişti.

CFTC ise buna ek olarak şirketi ABD’de yasa dışı kripto işlemler yapmak ve böylece kara para aklamak yasasını (AML) ihlal etmekle suçlamıştı.

FinCEN ise BitMEX’in altı yılı aşkın bir sürede müşteri tanımlama platformu sağlamadığı ve yetkilileri şüpheli faaliyetler konusunda uyarmadığı için güçlü bir AML süreci oluşturmadığı için Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekle suçlamıştı.

Buna ek olarak BitMEX’in ABD’de türev ürünler sunmak veya CFTC’den onay almadan bir swap platformu işletmek için izni olmadığı da belirtiliyordu.

Türevler borsası ise bu suçlamaları düşürmek için 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 80 milyon doları düzenleyicilere gidecek. 20 milyon dolar ise askıya alınabilir ve FinCEN ile CFTC tarafından sipariş edilen şirketin incelemeleri için kullanılabilir.

İlgili – Cardano kurucusundan kriptoya destek için sokaklara çıkma çağrısı

Eski yöneticiler hala kurtulamadı

Her ne kadar kripto türev şirketi BitMEX, FinCEN ve CFTC’in açtığı suçlamalardan kurtulsa da türev borsasının eski yöneticileri hala gelecek yıl Mart ayında ABD’de hakim karşısına çıkacak. ABD Adalet Bakanlığı, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve yöneticiler Ben Delo ve Samuel Reed’in Bankacılık Gizliliği Yasasını ihlal etmekle itham ederek suç duyurusunda bulunmuştu.

Delo, New York’ta teslim olarak suçsuz olduğunu söyledi. 20 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve mahkemeyi beklemek için İngiltere’ye döndü. Eski CEO’da Hawaii’de yetkililere teslim oldu ve 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: