1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. BitLicense nedir? BitLicense kripto para şirketleri için neden önemli?

BitLicense nedir? BitLicense kripto para şirketleri için neden önemli?

BitLicense nedir? BitLicense kripto para şirketleri için neden önemli?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın finans başkenti New York’ta işlem yapmak için kripto para şirketlerinin Bitlicense alması gerekiyor. Bitlicense  nedir? kripto para şirketleri için neden önemli?


BitLicense nedir?

BitLicense zorunluluğu ABD’de yaygınlaşıyor

bitlicense-nedir-koinmedya

ABD Bitcoin ve kripto para regülasyonları için BitLicense artık bir önemli bir kriter haline gelmeye başladı. BitLicense nedir ve neden bu kadar fazla önemseniyor? Bu sorunun cevabını yaşanmış bir olayın üzerinden açıklamaya çalışalım.

ABD’nın New Jersey Eyaletinde bir Bitcoin yatırımcısı, yaklaşık 2 milyon dolarlık Bitcoin’lerini kendi web sitesi üzerinden satmaya kalktı. Bu olayın üzerine göz altına alınan şahıs 5 yılla yargılanıyor.  Görünürde her şey legal. Ancak önemli bir sorun var ki bu yatırımcı lisansız ve kayıt dışı işlem yapmakla suçlanıyor.  William Green , lisansız bir web sitesi üzerinden para transferi ve ticareti yapmakla suçlanıyor. Green, 5 yıla kadar hapis cezasının yanında 250 bin dolarlık para cezası ile yargılanıyor. ABD federal yasalarına göre para transferi gerçekleştiren herhangi bir işletmeye sahip olan yada bu işletmeyi yöneten kişi, bu işletmeyi Hazine Bakanlığına kaydettirmek zorunda. Bitlicense’de ise sadece şirketin kayıtlı olması yetmiyor.

Lütfen Bkz: Ripple kripto regülasyonları için FCA taslağını öneriyor

ABD’de Bitcoin ve kripto para piyasalarında iş kurmak isteyen girişimcilerin bazı yükümlülükleri yerine getirmesi beklenmektedir. Bu girişimcilerin bazı lisanslara sahip olmaları gerekiyor.  Bu lisanslardan en zorlularından birisi BitLicense. Bu lisans, şu ana kadar 20 şirkete (Coinbase ve Bitstamp gibi) verildi.

BitLicense, şimdilik New York ve Washington eyaletinde katı biçimde uygulanıyor. Aquarian Advocacy Group’a göre 5 eyalet yakın zamanda BitLicense almayı zorunlu hale getirecek ve mevzuatlarını bu çerçeveye oturtacak. Bu eyaletler; Hawaii, Nevada, Rhode Island ve Oklahoma. Zamanla bu sayı daha da artabilir.

BitLicense, ilk olarak 2015 yılında New York eyaletinde uygulanmaya başlandı. Kripto paralarla ilgili bir işlem yapmak isteyen şirket, New York eyaleti sınırları içerisinden bu lisansa sahip olması gerekiyor. Kripto para şirketleri müşterileri ile ilgili gerekli bilgileri New York Polis Departmanı başta olmak üzere gerekli olan resmi kurumlara bildirmek zorunda. New York, dünyanın finansal başkentin olarak biliniyor ve Wall Street New York sınırları içerisinde.

Bu nedenler Coinbase, New York piyasalarında işlem yapmak için Coinbase Pro’yu kurdu. Coinbase Pro’da ise daha az sayıda kripto para listeleniyor. Diğer kripto paralar, henüz gerekli standartları karşılayamıyor.

BitLicanse alan borsalar veya platformlar şunlar:Tagomi isimli brokerage platformu, kripto para ve hisse senedi uygulaması Robinhood ve Cottonwood Vending ile LibertyX isimli kripto para ATM işletmecileri lisans almayı başardı.

BitLicense nedir adlı makalenin faydalı olacağını umuyoruz.

 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.