1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’in son çöküşünü nasıl okumalıyız? Son mu, yeni bir başlangıç mı?

Bitcoin’in son çöküşünü nasıl okumalıyız? Son mu, yeni bir başlangıç mı?

Bitcoin’in son çöküşünü nasıl okumalıyız? Son mu, yeni bir başlangıç mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasası son çöküşle büyük bir şok yaşadı. Piyasa son 12 ayda böyle bir çöküş görmemişti. Peki, son yaşananları nasıl değerlendirmeliyiz? Bitcoin için bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı?


Bitcoin çöküşünden sonra yatırımcılar ne beklemeli?

Son fiyat rallisi sırasında piyasaya giren yatırımcılar, kripto para piyasasına yatırım yapmanın acı yönlerini de öğrenmiş oldular.

Bitcoin Nisan’da 65,000 dolarda tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti. Ardından ise 23 Mayıs’ta 32,000 doların altını gördü. Bununla da zirvedeki değerinin yarısından fazlasını kaybetmiş oldu.

Bütün bunların görünce “İşte, bildiğiniz Bitcoin” diyebiliriz. Kripto para piyasası son 10 yılda hep böyleydi. Hızlı çıkışlar ve büyük kayıplar hepsi oyunun bir parçası. Zaten bazıları için de işin eğlencesi bu.

Ancak son 12 ayda hiç çöküş yaşamayan yeni yatırımcılar için bütün bunlar bir şok etkisi yaptı.

FRNT Financial kurucu ortağı ve CEO’su Stephane Ouellette, piyasada yeni olanların böyle çöküşlere alışması gerektiğini belirtiyor. Ouellette şöyle diyor:

“Bu varlıkların tarihi agresif ralliler ve sizi hasta edecek kadar kötü satışlarla dolu.”

Lider kripto para Bitcoin son çöküşten sonra 40,000 doların üzerine toparlandı ancak bu yazı hazırlanırken yeniden 35,000 dolar seviyelerinden işlem yaptığını görüyoruz. Yani son kısa yükseliş yeni bir ralli olarak görülmemeli. Son düşüşün bazı açık sebepleri vardı.

Bitcoin’in son çöküşünü nasıl okumalıyız? Son mu, yeni bir başlangıç mı?

Bitcoin ve kripto paraları bekleyen 2 büyük tehlike

Bitcoin ve diğer kripto paraların önünde iki önemi tehlike var ve yatırımcıların da bunların ne olduğunu anlaması gerekiyor.

Burada ilk önce Elon Musk’ı suçlayabilirsiniz. Tesla kurucusu, bir dizi tweet ile çöküşü tetikledi. Musk, Şubat ayındaki BTC’yi ödeme aracı olarak kabul etme kararından döndü. Ayrıca Bitcoin’in enerji tüketimini de “çılgınlık” olarak adlandırdı. Sonuçta Bitcoin’in çevreye etkisi ile ilgili bir tartışma başladı.

Piyasadaki çöküşün ikinci tetikleyicisi Çin’in getirdiği yasaklardı. Pekin yönetimi var olan kripto yasaklarına bir dizi yenisini ekleyerek finansal kuruluşların kripto hizmeti vermesini yasakladı. Buna online ödemeler de dahil.

Yatırımcılar ne kadar korkmalı?

Musk’ın yeniden Bitcoin kabul etmesi uzak bir gelecek gibi görünüyor. Ancak daha az enerji tüketen Ethereum, Cardano, Ripple ve Stellar gibi seçenekler de var.

Ancak Tesla’nın BTC’den dönme kararı diğer şirketleri de korkutacak. Sonuçta BTC kabul eden az sayıda büyük şirket de bu kararlarını bir kez daha gözden geçirecek. Çünkü hissedarlarından çevresel etkiler konusunda baskı görmeye başlayacak.

Bu arada ABD ve İngiltere gibi ülkeler de Bitcoin ve kripto paralar konusunda daha sıkı düzenleyici çerçeve istiyor. Bitcoin büyüdükçe, düzenlemeler de sıkılaşacak. Ne de olsa kripto para piyasası 2 trilyon dolarlık bir pazara dönüştü.

Yine de kripto paraların geleceğine inananlar da az değil. Ayrıca iniş ve çıkışlar bu piyasanın doğasında var. Bütün bunlar göz önüne alındığında yatırımcıların dikkatli adım atması gerektiğini de eklemeliyiz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: