1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’in önünü açan 7 makro ekonomik problem

Bitcoin’in önünü açan 7 makro ekonomik problem

Bitcoin’in önünü açan 7 makro ekonomik problem
0

Geleneksel yatırım araçları ile Bitcoin fiyatları arasında birçok yorumcuya göre negatif ilişki var. Bu nedenle Bitcoin’in önünü açabilecek 7 makro ekonomik problem dikkat çekiyor.


Bitcoin’in önünü açan küresel ekonomik sorunlar

Yatırımcılar hem bin bir güçlükle tasarruf ettikleri birikimlerin değer kaybetmesini istemez hem de emeklilik dönemindeki gelir düşüşlerini tasarrufları ile telafi etmek isterler. Mevcut makro ekonomik politikalar, insanların cari dönemdeki birikimleri aşındırmaktadır. Bu nedenle Bitcoin ve kripto paralar gibi alternatif yatırım seçenekleri gündeme geliyor.

Bugün siz değerli okuyucularımızla ABD’li yatırımcılar en çok gayrimenkule yatırımında bulunuyor: Sizce Bitcoin kaçıncı? başlıklı yazımızda önemli anket verilerini paylaştık. Bu anket verilerine göre ABD’li yatırımcıların %4’ü Bitcoin ve kripto paraları uzun vadeli bir birikim aracı olarak tercih ediyor.

Bitcoin Capital’den Simon Dixon önümüzdeki dönemde küresel ekonomik bir krizi doğurabilecek 7 önemli faktörden bahsetmektedir. Kriz dönemlerinde Bitcoin, Grayscale’ın raporuna göre güvenli bir liman haline gelebilir.

koinmedya_brave

1- Yüksek Kamu Borçları

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan devletlerin kamu borçları her geçen gün artıyor. İlerleyen dönemlerde bazı ülkeler uluslararası yükümlülüklerini yerine getiremeye bilir. Bu durum bir küresel krizi tetikleyebilir.

2- Hisse senedi piyasaları

Doğal tüketimden ziyade borçla desteklenen hisse senedi piyasaları sağlıklı zeminde büyümüyor. Merkez Bankaları niceliksel gevşeme (quantitative easing) olarak adlandırılan para politikalarıyla piyasadaki likidite artmaktadır. Bu likit fonların bir kısmı hisse senedi piyasalarına dump edilmektedir. Dolayısıyla şirketlerin rekabet ve inovasyon gibi reel gerekçelerle büyümesi gerekirken likit fonlarla hormonlu biçimde büyümektedirler.

3- Düşük (hatta negatif) faiz oranları

Niceliksel gevşeme (quantitative easing) ve negatif faiz oranları insanların tasarruf motivasyonlarını engellemektedir. Negatif faiz oranları tasarruf oranlarını azaltmaktadır. Tasarruflar ise ekonomik büyümenin motoru olan yatırımların temel finansmanıdır.

4- Yüksek kredi kartı borçları

Bankacılık ve finansal sistem üzerindeki önemli risklerden birisi de artan kredi kartları borçlarıdır.

5- Emeklilik sistemi

Yaşlanan nüfus ve artan ortalama ömür süresi emeklilik sisteminin maliyetlerini arttırmaktadır. Son dönemde emeklilik sisteminin finansmanını kolaylaştırmak için emeklilik fonlarının getirisi yüksek riskli yatırımlar gerçekleştirdiği gözlenmektedir. Olası bir krizde emeklilik fonlarının iflası, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 6- Öğrenci kredileri

Özellikle ABD merkezli eğitim sisteminde öğrenciler üniversite mezunu olmak için aşırı borçlanmaktadırlar. İşsizlik oranlarındaki artış ve genç işsizlik öğrenci kredilerinin geri ödemelerinde problem oluşturabilir. Bu durumda öğrenci kredileri de bankacılık ve finansal sistem üzerinde risk unsuru haline gelmesi kaçınılmaz olur.

7- Emlak Sistemi

Bankacılık sistemi emlak piyasalarına kullandırdığı yüksek meblağlı kredilerden dolayı emlak piyasalarına aşırı bağımlı hale geldi. Emlak kredilerinin geri dönüş oranlarında bir düşüş veya emlak fiyatlarındaki olası düşüşler finansal piyasaları zor duruma düşürebilir.

Yukarıda sayılan faktörler küresel ekonomiyi krize götürebilecek faktörlerdir. Ancak birçok yorumcuya göre Bitcoin, geleneksel yatırım araçlarına karşın güvenli bir liman ve hedge yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Temmuz ayında kripto paralar arasındaki korelasyonda şaşırtıcı benzerlik

26 yaşındaki bayan Libra’yı Bitcoin’in üstüne taşıyor

ECB: Libra kanun yapıcıları memnun etmedikçe piyasaya sürülmeyecek

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak