Home Altcoin Grayscale: Bitcoin küresel para krizine karşı güvenli bir liman olabilir
“sportsbet”

Grayscale: Bitcoin küresel para krizine karşı güvenli bir liman olabilir

Grayscale: Bitcoin küresel para krizine karşı güvenli bir liman olabilir

0
“sportsbet”

Küresel piyasalarda son zamanlarda yaşanan dalgalanmalara karşı Bitcoin, küresel para krizine karşı alternatif bir yatırım aracı olabilir. Zira Mayıs ayında S&P500 endeksi değer kaybederken Bitcoin %50’ye yakın değer kazandı.


Bitcoin küresel para krizine karşı alternatif yatırım aracı

Bitcoin 5-31 Mayıs dönemlerinde %47 değer kazanarak 8500 dolar seviyelerine çıkmıştı. Yazının kaleme alındığı saatlerde ise BTC, 8273 dolardan işlem görmektedir. Aynı dönemde S&P 500 endeksinde ise yaklaşık %6’lık bir düşüş yaşandı. Bitcoin fiyatlarındaki artış ise ABD-Çin ticaret savaşları ve Yuan’daki devalüasyonla ilişkilendirilmişti. Konu ile ilgili Christopher Vecchio: Bitcoin’in Yuan ve Türk Lirası ile güçlü ilişkisi var, başlıklı haberimize tıklayabilirsiniz.

Grayscale Yatırım’ın hazırladığı son rapor, Bitcoin ve geleneksel finansal yatırımlar arasındaki ilişkiyi benzer çerçevede ele alıyor. Bu rapor, geleneksel finansal yatırım kalemleri ile Bitcoin fiyatları arasında negatif bir ilişkinin varlığını vurguluyor. Rapora göre küresel piyasalardaki daralma, alternatif bir yatırım aracı olan Bitcoin ve kripto paraların değerini arttırabiliyor. Örnek olarak Haziran-Aralık 2016 döneminde yaşanan Bretxit korkusu ile Bitcoin fiyatı artarken euro ve pound değerlerinde düşüş yaşanmıştı. Aşağıdaki tabloda ilgili dönemde bazı finansal varlıklardaki fiyat değişimini görüyoruz.

bittrt_koinmedya

Yukarıda verilen iki dönemde de Bitcoin, küresel finansal piyasalarda daralma döneminde alternatif bir yatırım kalemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bazı Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’i “güvenli liman” olarak adlandırıyor.

Ancak ABD’li ünlü broker Peter Schiff, bu kavrama şiddetle karşı çıkıyor. Yatırımcıların küresel riske karşı altına yatırım yapacaklarını düşünüyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?

İtalya hükümeti politikaları Bitcoin fiyatlarını uçurabilir

Facebook GlobalCoin’in paydaşlarını duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0