1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Wall Street Journal’da Paul Vigna tarafından Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamato hakkında önemli bir makale kaleme alındı. Bu makaleyi sizler için özetleyeceğiz.


Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?

13 yıl önce bir kişi ya da bir grup kişi Satoshi Nakamoto mahlası ile “Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System” başlıklı bir makale yayınlandı. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 54-55 bin dolar arasında işlem görüyor. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 1 trilyon doların üzerinde.

31 Ekim 2008’de yayınlanan makale, Bitcoin’i teorik yönde açıklıyordu. 9 Ocak 2009 yılında ise Bitcoin ağı başlatıldı. Şu ana kadar Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında birçok iddia ileri sürüldü. Nakamoto olduğu iddia edilen kişiler; Hal Finney, Nick Szabo, David Chaum, Crag Wright, Dave Kleiman ve Wei Dai.

Şu ana kadar Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği net biçimde ortaya çıkmadı. 10 Aralık 2010’de Satoshi Nakamoto halka açık duyurularını sonlandırdı. 2011 yılında ise Nakamoto, Bitcoin geliştiricileri (yazılımcıları) ile diyaloğunu bitirdi. Şu sıralar Bitcoin geliştiricilerinden Gavin Andresen, Bitcoin geliştiricileri içerisinde liderliğini sürdürüyor.

Bitcoin blockchain’i üzerinde çalışma yapan analistler Bitcoin genesis blokları kazan hesabın 1 milyonun üzerinde Bitcoin kazdığını tespit etti. Genesis blokları kazan kişi ise Satoshi Nakamoto’dan başkası değil. Nakamoto hakkında bilinen bir gerçek ise Nakamoto’nun 1 milyon adedin üstünde Bitcoin’a sahip olması.

1 milyon bakiyeli Bitcoin adresi artık Nakamoto’nun fiili kimliği haline geldi. Her kim Nakamoto olduğunu iddia ederse Bitcoin toplumu, bu kişiden bu iddiayı ispat etmesini bekleyecek. 1 milyon bakiyeli hesap bu güçlü bir ispat olacaktır.

Şu ana kadar Nakamoto ile ilgilendirilen adreslerden hiçbir Bitcoin hareketi olmadı. Nakamoto ile ilişkilendirilen adreslerde aktif bir hareketin olmaması, Satoshi Nakamoto’nun ölmüş olabileceği ihtimali güçlendiriyor.

Bitcoin SV’nin CTO’su Craig Wright’ın da Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olabileceği ileri sürülüyor. Wright ve Kleiman ailesi arasında devam eden 1 milyon adetlik Bitcoin’i konu alan mahkeme, ister istemez Bitcoin toplumunu heyecanlandırıyor. Zira eğer ortada gerçekten 1 milyon adetlik Bitcoin varsa Dave Kleiman (öldü) veya Craig Wright’tan biri Nakamoto olma ihtimali ortaya çıkacaktır. Craig Wright birkaç kez kendisinin Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Ancak Bitcoin toplumu bu iddialara pek de itibar etmedi.

Kaynak

İlgili!

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?