okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.61%
Bitcoin
68.866,86 USDT
eth
ETH
2.88%
Ethereum
3.857,52 USDT
bch
BCH
-1.83%
Bitcoin Cash
484,61 USDT
xrp
XRP
-2.05%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.23%
Litecoin
83,93 USDT
bnb
BNB
-0.23%
Binance Coin
601,00 USDT
sol
SOL
-3.59%
Solana
162,32 USDT
avax
AVAX
-3.55%
Avalanche
36,92 USDT
ada
ADA
-0.74%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.51%
Poladot
7,54 USDT
doge
DOGE
-3.58%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-2.78%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?

İşte büyük Bitcoin düzeltmesinin ağır bilançosu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Wall Street Journal’da Paul Vigna tarafından Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamato hakkında önemli bir makale kaleme alındı. Bu makaleyi sizler için özetleyeceğiz.


Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz, ne bilmiyoruz?

13 yıl önce bir kişi ya da bir grup kişi Satoshi Nakamoto mahlası ile “Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System” başlıklı bir makale yayınlandı. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 54-55 bin dolar arasında işlem görüyor. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 1 trilyon doların üzerinde.

31 Ekim 2008’de yayınlanan makale, Bitcoin’i teorik yönde açıklıyordu. 9 Ocak 2009 yılında ise Bitcoin ağı başlatıldı. Şu ana kadar Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında birçok iddia ileri sürüldü. Nakamoto olduğu iddia edilen kişiler; Hal Finney, Nick Szabo, David Chaum, Crag Wright, Dave Kleiman ve Wei Dai.

Şu ana kadar Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği net biçimde ortaya çıkmadı. 10 Aralık 2010’de Satoshi Nakamoto halka açık duyurularını sonlandırdı. 2011 yılında ise Nakamoto, Bitcoin geliştiricileri (yazılımcıları) ile diyaloğunu bitirdi. Şu sıralar Bitcoin geliştiricilerinden Gavin Andresen, Bitcoin geliştiricileri içerisinde liderliğini sürdürüyor.

Bitcoin blockchain’i üzerinde çalışma yapan analistler Bitcoin genesis blokları kazan hesabın 1 milyonun üzerinde Bitcoin kazdığını tespit etti. Genesis blokları kazan kişi ise Satoshi Nakamoto’dan başkası değil. Nakamoto hakkında bilinen bir gerçek ise Nakamoto’nun 1 milyon adedin üstünde Bitcoin’a sahip olması.

1 milyon bakiyeli Bitcoin adresi artık Nakamoto’nun fiili kimliği haline geldi. Her kim Nakamoto olduğunu iddia ederse Bitcoin toplumu, bu kişiden bu iddiayı ispat etmesini bekleyecek. 1 milyon bakiyeli hesap bu güçlü bir ispat olacaktır.

Şu ana kadar Nakamoto ile ilgilendirilen adreslerden hiçbir Bitcoin hareketi olmadı. Nakamoto ile ilişkilendirilen adreslerde aktif bir hareketin olmaması, Satoshi Nakamoto’nun ölmüş olabileceği ihtimali güçlendiriyor.

Bitcoin SV’nin CTO’su Craig Wright’ın da Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olabileceği ileri sürülüyor. Wright ve Kleiman ailesi arasında devam eden 1 milyon adetlik Bitcoin’i konu alan mahkeme, ister istemez Bitcoin toplumunu heyecanlandırıyor. Zira eğer ortada gerçekten 1 milyon adetlik Bitcoin varsa Dave Kleiman (öldü) veya Craig Wright’tan biri Nakamoto olma ihtimali ortaya çıkacaktır. Craig Wright birkaç kez kendisinin Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Ancak Bitcoin toplumu bu iddialara pek de itibar etmedi.

Kaynak

İlgili!

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.