okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.97%
Bitcoin
69.178,04 USDT
eth
ETH
2.54%
Ethereum
3.923,40 USDT
bch
BCH
1.2%
Bitcoin Cash
489,83 USDT
xrp
XRP
0.82%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.8%
Litecoin
84,57 USDT
bnb
BNB
0.64%
Binance Coin
604,10 USDT
sol
SOL
1.21%
Solana
165,39 USDT
avax
AVAX
1.18%
Avalanche
37,19 USDT
ada
ADA
1.29%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.41%
Poladot
7,53 USDT
doge
DOGE
1.12%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.3%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’in altının yerini alabilir mi? İşte The Guardian’ın değerlendirmesi

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin son dönemlerde bir değer biriktirme aracı olarak altın ile çok fazla kıyaslanıyor. Lider kripto para birimi altın ile benzerlik gösteriyor mu? Detaylar haberimizde.

Bitcoin’in altının yerini alabilir mi?

Altının piyasa değeri 11 trilyon dolar civarında. Bu, dünyadaki en değerli metal olduğu anlamına geliyor. Hiçbir varlık, altının küresel ekonomideki konumuna meydan okuyamadı. Başlangıçta, insanlar diğer para birimlerini desteklemek için altın kullandılar.  Bugün eleştirmenler, altının mevcut ekonomik sisteme uyarlanmasında yetersiz kaldığını savunuyorlar.

Bununla birlikte, öncü kripto para birimi Bitcoin’in ortaya çıkışı ve artan popülaritesi, altının yerine geçme olasılığı hakkında bir tartışma başlattı. Bazı insanlar Bitcoin’in küresel ekonomideki konumunda altının yerini alabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, Bitcoin’in 2009’daki başlangıcından bu yana altından birkaç kez daha iyi performans göstermesi. Peki bu kripto para biriminin altından farkı nedir?

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Artan Bitcoin fiyatını yönlendiren güçler arasında, olası enflasyona karşı bir korunma olarak potansiyeli gösteriliyor. Küresel pandeminin neden olduğu ekonomik çalkantı ve yıkım, büyük kurumları ve küçük ölçekli yatırımcıları bu dijital varlığı değerlendirmeye itti. Bunun nedeni, ekonominin kötü olduğu zamanlarda kendilerini enflasyona karşı koruyabileceğini düşünmeleridir.

Bitcoin’in arzının sınırı 21 milyon. Bu da onu politikacıların istedikleri zaman basabilecekleri itibari paradan farklı kılıyor. Daha fazla kişi ve kurum Bitcoin satın aldıkça, kripto para birimi azalacak. Bu da değerini yukarı doğru itecektir.

Bitcoin’in kolay taşınabilmesi de altına göre bir avantaj. Aynı değerdeki Bitcoin ve altın hem taşınabilme hem de saklanabilme açısından çok farklı. Bitcoin bu konuda altına göre çok avantajlı. Bitcoin2in bir diğer avantajı ise ademi merkeziyetsiz yapısı bu da altına göre daha fazla özel alan ve mahremiyet taşıyor.

Bitcoin’in aşırı dalgalı yapısı bir risk olarak karşımızda dursa da risk yatırım açısından cezbedici niteliktedir. Tüm bu noktalardan bakıldığında lider kripto paranın altınla kıyaslanmasında dezavantajları ve avantajları bulunuyor. Ancak geçmiş çağlardan beri en önemli değer biriktirme araçlarından bir olan altınla Bitcoin’in kıyaslanması bile lider kripto para biriminin ne derece önemli bir yol kat ettiğinin göstergesidir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.