1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’in altının yerini alabilir mi? İşte The Guardian’ın değerlendirmesi

Bitcoin’in altının yerini alabilir mi? İşte The Guardian’ın değerlendirmesi

Bitcoin’in altının yerini alabilir mi? İşte The Guardian’ın değerlendirmesi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin son dönemlerde bir değer biriktirme aracı olarak altın ile çok fazla kıyaslanıyor. Lider kripto para birimi altın ile benzerlik gösteriyor mu? Detaylar haberimizde.

Bitcoin’in altının yerini alabilir mi?

Altının piyasa değeri 11 trilyon dolar civarında. Bu, dünyadaki en değerli metal olduğu anlamına geliyor. Hiçbir varlık, altının küresel ekonomideki konumuna meydan okuyamadı. Başlangıçta, insanlar diğer para birimlerini desteklemek için altın kullandılar.  Bugün eleştirmenler, altının mevcut ekonomik sisteme uyarlanmasında yetersiz kaldığını savunuyorlar.

Bununla birlikte, öncü kripto para birimi Bitcoin’in ortaya çıkışı ve artan popülaritesi, altının yerine geçme olasılığı hakkında bir tartışma başlattı. Bazı insanlar Bitcoin’in küresel ekonomideki konumunda altının yerini alabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, Bitcoin’in 2009’daki başlangıcından bu yana altından birkaç kez daha iyi performans göstermesi. Peki bu kripto para biriminin altından farkı nedir?

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Artan Bitcoin fiyatını yönlendiren güçler arasında, olası enflasyona karşı bir korunma olarak potansiyeli gösteriliyor. Küresel pandeminin neden olduğu ekonomik çalkantı ve yıkım, büyük kurumları ve küçük ölçekli yatırımcıları bu dijital varlığı değerlendirmeye itti. Bunun nedeni, ekonominin kötü olduğu zamanlarda kendilerini enflasyona karşı koruyabileceğini düşünmeleridir.

Bitcoin’in arzının sınırı 21 milyon. Bu da onu politikacıların istedikleri zaman basabilecekleri itibari paradan farklı kılıyor. Daha fazla kişi ve kurum Bitcoin satın aldıkça, kripto para birimi azalacak. Bu da değerini yukarı doğru itecektir.

Bitcoin’in kolay taşınabilmesi de altına göre bir avantaj. Aynı değerdeki Bitcoin ve altın hem taşınabilme hem de saklanabilme açısından çok farklı. Bitcoin bu konuda altına göre çok avantajlı. Bitcoin2in bir diğer avantajı ise ademi merkeziyetsiz yapısı bu da altına göre daha fazla özel alan ve mahremiyet taşıyor.

Bitcoin’in aşırı dalgalı yapısı bir risk olarak karşımızda dursa da risk yatırım açısından cezbedici niteliktedir. Tüm bu noktalardan bakıldığında lider kripto paranın altınla kıyaslanmasında dezavantajları ve avantajları bulunuyor. Ancak geçmiş çağlardan beri en önemli değer biriktirme araçlarından bir olan altınla Bitcoin’in kıyaslanması bile lider kripto para biriminin ne derece önemli bir yol kat ettiğinin göstergesidir.

Kaynak