Loading...
btc
BTC
0.22%
Bitcoin
64.287,37 USDT
eth
ETH
-0.5%
Ethereum
3.500,98 USDT
bch
BCH
0.07%
Bitcoin Cash
383,23 USDT
xrp
XRP
-0.39%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.37%
Litecoin
73,89 USDT
bnb
BNB
-0.33%
Binance Coin
584,20 USDT
sol
SOL
0.58%
Solana
135,38 USDT
avax
AVAX
-6.07%
Avalanche
25,81 USDT
ada
ADA
-0.39%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
5,58 USDT
doge
DOGE
0.12%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.59%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’i yasal para yapacak bir sonraki ülke hangisi? Grayscale CEO’su açıkladı!

bitcoin legal tender
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Grayscale CEO’su El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal para olarak tanıyabilecek ülkeleri sıraladı.

Bitcoin’i yasal para olarak kabul edecek bir sonraki ülke hangisi? 

Kripto boğaları, El Salvador’un Bitcoin‘i yasal para olarak kabul eden ilk ülke olma kararını övüyor. Elinde tuttuğu varlıklara göre dünyanın en büyük kripto para fonu yöneticisi (3 Eylül itibariyle 32 milyar dolar) olan Grayscale Investments’ın CEO’su Michael Sonnenshein, gelişmekte olan pazar ekonomilerine sahip ülkelerin aynı tutumu sergileyeceğini düşündüğünü söyledi.

[Artan Bitcoin] uyum oranlarının nerede gerçekleşebileceği [hakkında] düşündüğümüzde, Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’nın bazı kısımları gibi gelişmekte olan pazar ekonomilerinde olabileceğini söyleyebiliriz.

bitcoin
Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein. Kaynak: Yahoo! Finance

İlgili: Bitcoin, haber yorum, teknik analiz ve fiyat tahminleri için bkz.

El Salvador, 2001 yılında ABD dolarını resmi para birimi haline getirerek, Ekvador, Panama ve Zimbabve Cumhuriyeti de dahil olmak üzere benzer durumdaki yedi ülkenin saflarına katıldı. Doları benimsemeleri nedeniyle kendi para politikalarını kontrol etmiyorlar. Ancak, ABD doları ile ilgili enflasyona maruz kalıyorlar.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülke gurbetçilerinin yurt içinde akrabalarına ve arkadaşlarına ödeme yapması nedeniyle ortaya çıkan yüz milyonlarca dolarlık ücretten kaçınmanın bir yolu olarak çift fiat-kripto ulusal para birimine geçişi teşvik etti.

Bu tür havaleler, 2020’de 5,92 milyar dolarlık rekor bir düzeye veya ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birine ulaştı. Dünya Bankası verilerine göre, ABD’den El Salvador’a ortalama havale ücreti ilk çeyrekte %2,91 idi ve bu da yıllık 172 milyon dolarlık muhafazakar bir tahmin getiriyor. Bukele, tasarrufların yıllık 400 milyon dolardan daha yüksek olacağını iddia ediyor.

Bu ücretleri bitcoin işlem ücretleriyle karşılaştırmak, özellikle ağdaki trafik olmak üzere birçok değişkene bağlı olduklarından yanıltıcıdır. Ancak bu aynı zamanda göndericilerin yüksek trafik dönemlerini bekleyip ücretler daha düşük olduğunda daha sonra gönderebilecekleri anlamına gelir.

Canlı BTC fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak: Yahoo Finance

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.