1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’i hacklemek kaç yıl alır?

Bitcoin’i hacklemek kaç yıl alır?

Bitcoin’i hacklemek kaç yıl alır?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’i hacklemek kaç yıl alır sorusu ilginç bir soru. “MasterChangz” isimli bir Twitter kullanıcısı, 24 Mayıs’ta bilgisayar teknolojisinin gelişmesi nedeniyle Twitter’da Bitcoin’in “günlerinin sayılı olduğunu” ifade ettiğinde kripto para alanında bir merak uyandırdı.


Kripto alanında popüler hale gelen bir tweet’te, Bitcoin traderı, her iki yılda bir hesaplama hızında yüzde 1.000 iyileşme olduğunu varsayarsak, yakında BTC cüzdanlarını kırabilecek teknolojiler olacağını ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Donanım ve teknolojik yükseltmelerle her 2 yılda bir hız yaklaşık 10 kat artar. Bitcoin’in günleri sayılı, 5 yıl, daha hızlı komut dosyası, daha hızlı donanım ve hash havuzu veriyor”.

Ancak bir Bitcoin Core geliştiricisine göre, endişelenmek için bir neden yok – en azından şu anda değil.

Şu an Bitcoin’i hacklemek kimsenin haddine değil

Bitcoin’in güzelliklerinden biri, özel bir anahtarı bilen tek kişi sizseniz, o anahtara bağlı BTC’ye erişimi olan tek kişi olmanızdır. Anahtarınız yoksa Bitcoin’iniz de yok ifadesini unutmamak gerekiyor.

Ancak, özel bir anahtar tahmin etmek gerçekten mümkün. Yani, siz veya bilgisayarınız bir Bitcoin cüzdanına alfanümerik karakterler karıştırabilir ve üzerlerinde kripto para olan bazı adresler vereceğini umabilirsiniz.

MasterChangz’ın grafik kartıyla yapmaya çalıştığı şey budur.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin hacker, milyonlarca kullacının kişisel verilerini Bitcoin karşılığında satmaya çalıştı

Teknik olarak bu mümkün. Gerçekte analistler, bunun son derece imkansız olduğunu söylüyorlar.

Bir Bitcoin Çekirdek geliştiricisi olan Luke Dashjr, 600 MK / s’de – bugün orta-yüksek sınıf grafik kartlarının çoğunun sahip olduğu hesaplama gücünün — daha eski bir Bitcoin adresini kırmak için ortalama 38593493520073954175290747912192 yıllık süreye ihtiyacı olduğunu” belirtiyor.

Bitcoin dostu Cash App’te bir mühendis olan Danny Diekroeger bunu tekrarladı ve şunları yazdı:

“100 yıl boyunca çalıştığı bilgisayar gücünün 1.000.000.000 katında, dengeye sahip herhangi bir özel anahtar bulma olasılığı:% 0.000000000000000000000000000000000000000000000001.”

Temel olarak deneyebilirsiniz, ancak başaramazsınız.

Kuantum bilgisayar korkusu

MasterChangz’ın neden olduğu korku, geçen yıl kuantum bilgisayar söylemini anımsatıyor.

Notu kaçıranlar için geçen yıl Financial Times tarafından NASA web sitesinde “kuantum üstünlüğü” elde eden bir bilgisayarın varlığını gösteren bir Google araştırma belgesinin sızdırıldığı ortaya çıktı.

Makalenin indirilmesi halihazırda mevcut değildir, ancak konuyla ilgili raporlar, Google araştırmacılarının, geleneksel bitlerin aksine kübitlerin üstel doğası nedeniyle son derece karmaşık matematiksel denklemler gerçekleştirebilen bir kuantum cihazına sahip olduğunu iddia etmektedir.

Bir IBM süper bilgisayarı olan Summit 3’ü yaklaşık 10.000 yıl alacak olan aynı denklem bu bilgisayarı üç dakika iki saniye sürdü.

Yayın hakkında özellikle korkutucu olan şey, Google’ın kuantum teknolojilerini önümüzdeki yıllarda “iki kat daha hızlı” bir şekilde artırabileceğini ve potansiyel olarak firmanın tüm modern şifrelemeyi sadece on veya iki yıl içinde kırmasına izin verebileceğini önerdi.

Şifrelemenin potansiyel ölümü haberi, kriptografide (dolayısıyla “kripto”) tahmin edilen kripto para birimine hızla yayıldı. Bazıları Bitcoin’in çıkış yolunda olduğunu söylerken hızlıydı, diğerleri ise bu kuantum üstünlüğünün yayılmasıyla birlikte varlığın düşmesini bekledi.

Ancak bu korkular – bu makalenin ilk bölümünde anlatılanlar gibi – aşırıya kaçmıştı.

Quantum Resistant Ledger’ın bir ekip üyesi olan Jack Matier, 2019’da kuantum bilgisayarların hesaplama gücünün dört yıl boyunca büyümesini tahmin etti. Devam eden üstel yörüngeyi varsayarak, kuantum bilgisayarların Bitcoin algoritmasında bir çentik yapmaya başlamasının 2.3 ila 5.3 yıl olacağını buldu.

Evet, 2,3 ila 5,3 yıl uzakta kulağa yakın geliyor, ancak durduğu gibi, bir BTC’yi hacklemek için herhangi bir girişimde bulunacak “hata düzeltme sorununu” ve diğer “ölçeklendirme” sorununu gideren bir bilgisayar yok. altcoin adresi son derece zor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.