BTC : 1.798 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 67.9 ₺ LTC : 0.0008246 ₺ USDT : 343.6 ₺ XLM : 524.1 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin hacker, milyonlarca kullacının kişisel verilerini Bitcoin karşılığında satmaya çalıştı

Bitcoin hacker, milyonlarca kullacının kişisel verilerini Bitcoin karşılığında satmaya çalıştı

Bitcoin hacker, milyonlarca kullacının kişisel verilerini Bitcoin karşılığında satmaya çalıştı
0

Bir Bitcoin hacker, geçen ay 115 milyon Pakistanlı mobil kullanıcı kaydının ayrıntılarını yaklaşık 2.1 milyon dolarlık bir fiyatla Bitcoin karşılığında satmaya çalıştı. 44 milyon Pakistanlı mobil kullanıcının detayları geçen hafta çevrimiçi olarak sızdırıldı.


Bitcoin hacker 44 milyon kişinin verisini çaldı

ZDNet raporuna göre, 44 milyon kişinin kişisel verileri, bazı bilgisayar korsanlarının büyük veri dökümü kapsamında çevrimiçi olarak bulundu. Haber sitesi 115 milyon veri dökümünün bir parçası olan 55 milyon kullanıcı kaydından bir örnek aldı. Çevrimiçi bulunan kişisel verilerde, müşterilerin tam adları, ev adresleri, Ulusal kimlik numaraları, cep telefonu numaraları, sabit hat numaraları ve abonelik tarihleri yer alıyor.

İlgili yazı için bakınız: Dikkat! Kripto borsa hack vakalarında artış var

Sızan verilerdeki çok sayıda giriş Jazz mobil kullanıcılarına ait

ZDNet ayrıca, sızan dosyalardaki girişlerin büyük çoğunluğunun, daha önce Mobilink olarak bilinen Pakistanlı mobil operatör Jazz’a ait cep telefonu numaralarını içerdiğini bildirdi. Ancak, diğer Pakistanlı cep telefonu operatörlerine ait telefon numaraları da var. Rapor, sızan verilerin Jazz sunucularından alındığına dair gerçek ve somut kanıtlara dayanarak sonuçlandı. Ancak verilerin Jazz’ın kendisinden mi, bir devlet kuruluşundan mı, bir Jazz partnerinden mi yoksa bir telefonla pazarlama firmasından mı alındığı netlik kazanmadı.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: dForce hackerı çaldığı kripto paraları neden iade etti?

Çevrimiçi haber sitesi ZDNet, sızan verilerin birden fazla Pakistan kullanıcısıyla da irtibatlı olduğunu doğruladı. Sızan verilerin ayrıntıları, şirketlerin web sitelerinde listelenen genel kayıtlarla ve genel telefon numaralarıyla eşleşti.

Hack şu anda Pakistan’da araştırılıyor

Habere göre, konu şu anda Pakistan’da Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) ve Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından soruşturuluyor. Bu kurumlar, bir Bitcoin hacker’ın bir hacker forumunda bitcoin karşılığında 115 milyon verinin detaylarını ilk kez satmaya çalıştığı geçen aydan beri sorunu araştırıyorlar.

Siber tehdit istihbarat şirketi Rewterz, geçtiğimiz ay forumda reklamı ilk fark eden kişi oldu ve satışa sunulan verilerin gerçek olduğunu analiz etti. Ancak istihbarat şirketi, Pakistan’daki mobil operatör Jazz’ı delil eksikliği yüzünden suçlamaktan kaçındı.

Kaynak