Bitcoin’i yılın ikinci yarısında coşturacak metrik açıklandı

Bitcoin
Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu günlerde 20 bin dolarda tutunmaya çalışan en büyük kripto para Bitcoin’in piyasa değeri 2022’de 500 milyar doları aşan kayıplar gördü. Devam eden kripto piyasası oynaklığı, dijital varlığın uzun süreli sermaye çıkışları yaşamasıyla Bitcoin (BTC) üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ediyor. Özellikle, Bitcoin’in piyasa değeri, 2021’in sonlarında varlığın zirvesi sırasında kaydedilen 1.2 trilyon dolardan neredeyse üçte birine kadar düştü.

  Bitcoin

Bitcoin 20.000 dolar civarında mücadele ediyor

CoinMarketCap verilerine göre, 27 Ağustos 2022 itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri, 2022’nin başında kaydedilen 894 milyar dolarlık kapitalizasyondan yıl bazında %56’nın üzerinde düzeltme yaparak 387 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasa değerinde devam eden düşüş, 20.000 doların üzerindeki kazançları sürdürmek için yeni bir savaşla karşı karşıya olduğu için Bitcoin’in fiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Kayıpların ayrılması, Bitcoin’in -%56 ile en kötü üç aylık getiriyi yaşadığı 2022’nin ikinci çeyreğinde kaydedildi. Yazım zamanına göre, amiral gemisi kripto para birimi son 24 saatte %5’in üzerinde düşüşle 20.200 dolardan işlem görüyordu.

Kripto piyasası gelecekteki bir toparlanma üzerine bahse girse de, mevcut makroekonomik koşullar nedeniyle düzeltmenin daha da uzaması olasılığı var. Federal Rezerv, yüksek enflasyonla mücadele   Bitcoinetmek için faiz oranlarını sıkılaştırıyor ve piyasa o zamandan beri son eyleme olumsuz tepki verdi. Örneğin, Fed başkanı Jerome Powell’ın söylediği gibi, ABD’nin Merkez bankası faiz oranlarını yükseltmeye devam edebilir, Bitcoin fiyatı daha da düşebilir. Yatırımcılar Bitcoin gibi riskli varlıklardan uzaklaşıyor ve Fed’in eylemleri güçlü bir dolarla sonuçlanıyor.

Aynı zamanda, Bitcoin’in fiyat hareketi büyük ölçüde hisse senetlerini yansıttı. Bu durumda, her iki pazar da 2022’de önemli satışlar kaydederek hırpalandı. Makroekonomik faktörlerin yanı sıra, Bitcoin ve genel kripto piyasası, Terra (LUNA) ekosistem çöküşü ve Celsius iflas başvurusu gibi yüksek profilli olaylardan zarar gördü. Meydana gelen önemli kayıplar nedeniyle, potansiyel olarak yatırımcı motivasyonu azaldı.

Satış baskısını azaltan metrik

Ayrıca, Bitcoin’in piyasa düzeltmesi, yatırımcıların gelecekteki bir ralli beklentisiyle HODL’yi tercih ettikleri için varlığı takas etme ilgilerini azaltıyor gibi görünüyor. Bu, Finbold’un 25 Ağustos’taki raporunda, Bitcoin’in yedi günlük hareketli ortalamanın altındaki kripto para birimi mevduatlarının iki yılın en düşük seviyesi olan 1.921 BTC’ye düştüğünü gösteren raporuyla vurgulandı. Başka yerlerde, piyasanın durumuna rağmen analistler, düzeltmenin normal olduğuna ve büyüme yörüngesinin bir parçası olduğuna inanıyorlar. Bu doğrultuda, Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in yılın ikinci yarısında öne çıkacağını ve diğer varlık sınıflarından daha iyi performans göstereceğini düşünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’i yılın ikinci yarısında coşturacak metrik açıklandı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.