1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’i 38 bin doların üstüne taşıyan son dakika gelişmesi

Bitcoin’i 38 bin doların üstüne taşıyan son dakika gelişmesi

Bitcoin’i 38 bin doların üstüne taşıyan son dakika gelişmesi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa merkezli önemli bir gelişmenin ardından Bitcoin, anlık olarak 38 bin doların üstünü gördü. Bitcoin’de artışa neden olan gelişmenin ayrıntıları için lütfen haberimizin içeriğine göz atınız.


Bitcoin’i 38 bin doların üstüne taşıyan son dakika gelişmesi

Bu sefer Bitcoin’e doping Avrupa Birliğinden geldi. 8 Haziran’da 30 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin tekrardan yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Bitcoin boğaları ben henüz vazgeçmedim sinyali verdi.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarında yaşanan saatlik değişimi görüyoruz.

bitcoin 38 bin Bitcoin’i 38 bin doların üstüne taşıyan son dakika gelişmesi

Yüksek standartlara ve katı regülasyonlara sahip olan Avrupa Birliğinin finansal üst düzey denetleme kuruluşlarından olan Basel Komitesi, Bitcoin ve kripto paralar hakkında önemli bir karar verdi.

Basel Komitesi, AB merkezli bankalara Bitcoin ve kripto para tutmalarına imkan tanıyacak bir tasarıya yeşil ışık yaktı. Bu sayede AB merkezli bankalar kendi bilançolarında Bitcoin ve kripto para tutacak.

Lütfen bkz: Türkiye’den Çin’e uzanan dev kripto para operasyonu!

Basel Komitesinin hesaplarında Bitcoin ve kripto para tutmak isteyen AB merkezli bankalar için bir şart getirdi. O da zorunlu mevduat karşılıkları. Yani AB merkezli bankalar bilançolarında tuttukları Bitcoin ve kripto para karşılığında zorunlu bir mevduat oranını ayırmaları gerekiyor.

Zorunlu mevduat oranların ayrılması Bitcoin ve kripto para piyasalarına istikrar kazandıracak bir hamle olacaktır. Olası fiyat dalgalanmaları ya da siber saldırılar karşısında bankalar bir miktar parayı hesaplarında tutmuş olacaklar. Böylece geleneksel piyasalardan kripto para piyasalarına dolaylı bir destek gelmiş oluyor.

Basel Komitesinin kararı AB genelinde Bitcoin ve kripto paralara yönelik ciddi bir meşruiyet de kazandırmış oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.