1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’deki artışın nedeni bu raporda saklı!

Bitcoin’deki artışın nedeni bu raporda saklı!

Bitcoin’deki artışın nedeni bu raporda saklı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin 3 gün üst üste bir önceki günün rekorunu egale etti. En son 10 Kasım 2021’de Bitcoin 68,789 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Belki de ilerleyen saatlerde Bitcoin’den yeni bir rekor gelecek.


Bitcoin’deki artışın nedeni bu raporda saklı!

Bitcoin’i değerli kılan faktörlerden birisi arzının kısıtlı olması. Bilindiği üzere Bitcoin’in arzı 21 milyon adet ile sınırlı. Şu ana kadar 18.869 milyon adedi piyasaya sürüldü. Kalan 2.131 milyon adet Bitcoin ise piyasa sürülmeyi bekliyor. Yıllık arz edilen Bitcoin miktarı yaklaşık 330,000 adet ve Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı ise %1.57 civarında.

Yıllık enflasyon oranı %2’nin altında olan Bitcoin, enflasyon karşısında değer kaybeden fiat paralar karşısında çok iyi bir hedge aracı haline geldi. Bu sayede Bitcoin fiyatları üst üste rekor kırıyor.

Bitcoin'deki artışın nedeni Bitcoin'deki artışın nedeni bu raporda saklı!

Gelelim haberin başlığında referansta bulunduğumuz rapora. FED tarafından hazırlanan finansal istikrar raporunda önemli bir anket çalışması yer aldı. Bu anket çalışmasında iş ve ekonomi  dünyasındaki profesyonellere gelecekte yaşanabilecek olası ekonomik krizin nedenleri soruldu. Bu soruya verilen ilk cevap enflasyon oldu!

Bitcoin'deki artışın nedeni bu raporda saklı!

En yalın tabirle enflasyon “hayat pahalılığı” olarak tanımlanabilir. Enflasyon; paranın değer kaybetmesi, üretim maliyetlerin artması ve genel fiyat seviyesindeki sürekli artışlar şeklinde de tanımlanabilir.

Enflasyon nedeniyle temel ekonomik gösterge olan fiyatlar (ücretler, kiralara, kurlar, faizler ve diğerleri) artık tam olarak kestirilemiyor. Bu nedenle ekonomik ilişkide olan taraflardan birisi mutlaka mağduriyet yaşıyor. Ekonomik ilişkide olan taraflara örnek olarak; alacaklı-borçlu, ev sahibi-kiracı, işçi-işveren, üretici-tüketici ve diğerleri verebiliriz. Enflasyonist ortamda bu taraflardan birisi mutlaka mağdur olacaktır.

Kaynak

Bitcoin’den yeni bir rekor daha! Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2021- 2025

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.