fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’de Kuantum bilgisayarları tehlikesi tekrardan gündemde!

Bitcoin’de Kuantum bilgisayarları tehlikesi tekrardan gündemde!

Bitcoin’de Kuantum bilgisayarları tehlikesi tekrardan gündemde!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz hafta Japonya’nın ticari amaçlı ilk Kuantum Bilgisayarı hizmete başladı. Kuantum bilgisayarlar bilişim alanında devrime hazırlanırken Bitcoin ve kripto para piyasalar başta olmak üzere birçok alanda riskleri ve fırsatları birlikte getiriyor.


Bitcoin’de Kuantum bilgisayarları tehlikesi tekrardan gündemde!

Japantimes’ın haberine göre Japonya’nın ilk ticari amaçlı Kuantum bilgisayarı hizmete başladı. Söz konusu Kuantum bilgisayar IBM ve Tokyo Üniversitesi ortaklığınca işletilmektedir. Kuantum bilgisayarlar nedir sorusunu merak ediyorsanız aşağıdaki youtube videosuna göz atabilirsiniz.

 

Kuantum bilgisayarların sahip olduğu teknoloji, hesaplama gücü ve süresinde devrim yapabilecek potansiyele sahip. Kriptografide yani şifrelemede asal sayıların çarpanlarına ayırılabilmesi önem arz ediyor. 232 basamaklı bir asal sayının çarpanlarına ayırılması normal bir bilgisayarda 1500 yıl sürebilir. Ancak Kuantum bilgisayarlarında bu süre sadece 1 gün sürüyor. Doğal olarak kriptografi teknolojisi, kuantum teknolojisi ile kökten değişime uğruyor. Dolayısıyla Kuantum teknolojisi blockchain teknolojisini çöp haline getirebilir. Tahminen 2026 yılından itibaren Kuantum bilgisayarlar daha görünür hale gelecek.

NSA, NASA, CIA ve istihbarat örgütleri de Kuantum bilgisayarlar teknolojisi konusuna ciddi biçimde eğiliyorlar.

Lütfen Bkz: Coinbase üzerine bir inceleme: İkinci bir Lehman Brothers tehlikesi!

Hali hazırda Kuantum bilgisayarlarında IBM ve Google arasında bir rekabet yaşanıyor. İki dev şirket de Kuantum bilgisayarların gelişimi için azami enerji harcıyor ve kendi kuantum bilgisayarları üzerinde mesai harcıyor.

Arqit Şirketinin kurucusu David Williams Kuantum tehlikesine karşı şu uyarılarda bulundu:

“Kuantum bilgisayarlar 2026 yılından itibaren faaliyetlerine başlayacak ve kolayca blockchain güvenlik sistemini kırabilir. Bu nedenle blockchain’ler kalan süreyi iyi değerlendirmeli.”

Benzer uyarıları Cardano’nun CEO’su Charles Hoskinson tarafından da yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle Hoskinson’a göre blockchain’lerin kuantum sonrası algoritmaları geliştirmeleri gerektiğini belirtiyor. Ancak Hoskinson, başta Bitcoin olmak üzere birçok blockchain’in kuantum sonrası algoritmaları taşıyacak hızda olmadığını ileri sürüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.