1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin’de düşüş bitti mi? Yoksa boğa sezonu kapanıyor mu?

Bitcoin’de düşüş bitti mi? Yoksa boğa sezonu kapanıyor mu?

Bitcoin’de düşüş bitti mi? Yoksa boğa sezonu kapanıyor mu?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kaldıraçlı pozisyon açan traderler, bugün büyük kayıplar görürken; analistler, türev borsalardaki aşırı kaldıraçlı pozisyonların tamamen temizlenmek üzere olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin’de düşüş sona erdi mi?

Bitcoin (BTC) bugün, 60.000 doları test etmek için geri döndü ve düşüş hareketini 62.000 doların altında devam ettirdi. 60.350 dolara kadar çekilen parite, Bitstamp’ta 6 Kasım’dan bu yana en düşük seviyede işlem gördü.

Veriler, BTCUSD paritesinin pazartesi günü kaydettiği 66.281$’lık yerel zirveden %8 düştüğünü gösteriyor. Günlük bazda %8’lik bir kayıp long pozisyonlar için acı verici olsa da hala bullish olan analistler için sorun değil. Çünkü veriler, kaldıraçları temizleme operasyonunda sona yaklaşıldığını gösteriyor.

Peki Bitcoin’de düşüş bitti mi? Bitcoin 60 bin doları koruyabilecek mi? 

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

Bitcoin'de düşüş bitti mi? Yoksa boğa sezonu kapanıyor mu?
1 saatlik BTCUSD mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

 

Kaldıraçlı pozisyon açan traderler, büyük kayıplar görürken; türev borsalardaki pozisyonların tamamen temizlenmek üzere olduğunu öne süren analistler, bu düşüşün ardından yeni bir yükselişin başlayacağına inanıyor.

Bitcoin sonunda büyük CME boşluğunu kapattı!

Daha önce KoinMedya olarak; geçen hafta sonu yaşanan yükselişin başka bir spekülatif düzeltmeye zemin hazırladığından bahsetmiştik: Uzun zamandır görmediğimiz CME boşlukları!  

İlgili: Bitcoin piyasasında bir kez daha CME Gap tehlikesi!

İşte bugün Bitcoin, mevcut CME vadeli işlem boşluğunu kapattı! Esasen bu, boşluğun oluştuğundan beri beklenen bir  hareketti.

Peki Bitcoin CME Gap nedir? Neden oluşur?

Piyasalarda belirli bir süre işlem yapılmadığında, grafikler üzerinde kopukluklar oluşur. Grafiklerin açılış kapanışları arasında oluşan fiyat boşluklarına Gap adı verilir.

Bu gapler, daha çok CME gibi büyük vadeli işlem borsalarında görülür. Bitcoin, diğer spot borsalarda 7/24 işlem görürken; CME piyasaları hafta sonu ve günün belirli bir bölümünde kapalı olduğu için, alım satım fiyatları arasında boşluklar oluşur. Yani Bitcoin fiyatı, CME borsasında bir önceki günkü kapanışının üstünde veya altında açıldığında bir gap oluşur.

Bu tür borsalarda likidite akışı hızlı olduğu için, bu tür boşluklar genellikle hafta sonu meydana gelen büyük fiyat hareketleri sonucu gerçekleşir.

Düşüş eğiliminde olan veya yeterli ivmeye ulaşamayan piyasada genellikle fiyatlar yukarı doğru hareket etmeden önce, bu boşlukları test eder. 

Aşağıdaki grafikte de görülebileceği üzere, Bitcoin yükselirken 61.605 dolar ile 62.905 dolar arasında bir CME boşluğu oluştu. Bu arada CME piyasası, bir önceki günün altında kapanış yaparken; spot fiyatlar, çok daha yüksek bir fiyattan açılış yaptı.

bitcoin'de düşüş Bitcoin'de düşüş bitti mi? Yoksa boğa sezonu kapanıyor mu?

Bitcoin boğa sezonu sona erdi mi?

Kaldıraçlı pozisyonlar bugünkü büyük düşüş ile birlikte tasfiye edilirken; Dylan LeClair gibi bazı analistler, türev borsalardaki pozisyonların tamamen temizlenmek üzere olduğunu paylaştı. Onlara göre, piyasa bu kaldıraçlardan tamamen arındığında, Bitcoin’de düşüş bitecek ve yeni bir yükseliş trendi başlayacak.

https://twitter.com/DylanLeClair_/status/1460418625261740033?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1460418625261740033%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fwill-bitcoin-hold-60k-leverage-shakeout-close-to-complete-data-suggests

Bu arada tecrübeli analist Peter Brandt, Bitcoin için potansiyel satın alma fırsatlarını paylaştı. Ve 50.000$’a yakın bir giriş seviyesi arzuladığından bahsetti.

https://twitter.com/PeterLBrandt/status/1460311743125602304

Twitter’da analist, “53.000$ civarında BTC ve 4.030$ civarında ETH satın almak istiyorum” dedi.

Ayrıca “Ayı olmadığını” vurgulayan analist, Bitcoin’in bu seviyelere düşmesini beklemediğini söyledi.

Bu arada popüler kripto analisti Rekt Capital, pazartesi günkü seviyeleri gösteren bir grafik yayınladı:

https://twitter.com/rektcapital/status/1460305682369069058

 “BTC aylık yeşil bölgeyi yeniden test edecekse, bu siyah yükseliş trend çizgisini kırması gerekecek.”

“Bu trend çizgisini kaybetmek, muhtemelen bu bölgeyi yeniden test edeceğini doğrulayacaktır. O zamana kadar sadece konsolidasyon olabilir.”

İlgili: Bitcoin teknik analizi: BTC boğalarını canlı tutacak kilit nokta!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: