Loading...
btc
BTC
-1.14%
Bitcoin
62.704,05 USDT
eth
ETH
-1.34%
Ethereum
3.060,38 USDT
bch
BCH
-5.62%
Bitcoin Cash
479,72 USDT
xrp
XRP
-1.11%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.96%
Litecoin
78,84 USDT
bnb
BNB
-3.19%
Binance Coin
535,09 USDT
sol
SOL
-4.39%
Solana
132,44 USDT
avax
AVAX
-3.21%
Avalanche
34,03 USDT
ada
ADA
-2.51%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-1.67%
Poladot
6,60 USDT
doge
DOGE
-4.96%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!

kripto borsası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası, kripto para ticaretinin ve madencilik faaliyetlerinin yasaklanması gerektiğini açıkladı. Bitcoin habere tepki verdi. Bu öneriye yönetimden cevaplar gelmeye başladı. Detaylar haberimizde.

Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile kripto para piyasasında bir şok yaşattı. Rusya’nın para otoritesi, kripto para ticaretinin ve madencilik faaliyetlerinin yasaklanması gerektiğini belirten bir tavsiyede bulundu. Banka, kripto paraların ülkenin finansal istikrarına zarar vereceğini, kara para aklama ve terörizmin finansmanını kolaylaştıracağını savunuyor. Aynı zamanda kripto paralara karşı yatırımcıların korunması gerektiğini ifade ediyor.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Rus Merkez Bankası’nın açıklamalarının ardından Rus Parlamentosu’nun üst düzey bir üyesi olan Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev’de kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gutenev, merkez bankasının kripto paralara karşı vasıfsız yatırımcıların korunması gerektiği düşüncesine katılıyor ve bu nedenle kripto para ticaretinin yasaklanması fikrine destek veriyor. Ancak, altına dayalı stabilcoin kullanımına ve devlet kontrolünde yapılacak madencilik faaliyetlerine müsaade edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu açıklamalar, parlamentonun da kısmen para otoritesi ile aynı görüşte olduğunu gösteriyor. Rusya Merkez Bankası’nın kendi dijital rublesini piyasaya sürmek için pilot çalışmalara başladığı biliniyor. Kripto paraların kullanımının yaygınlaşması birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da ödemelerin dijitalleşmesi dönüşümünü hızlandırdığını görüyoruz.

Gutenev, konuyu Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile tartıştıklarını da açıkladı. Rusya Merkez Bankası’nın kripto madenciliğini yasaklama önerisine katılmadığını belirten Gutevev, kripto para medencilik çiftliklerinin faaliyetlerinin devletin sıkı kontrolü altında olması durumunda yasal olarak çalışmasına izin verilebileceğini düşündüğünü söyledi. Ayrıca Rus basınında çıkan haberlere hükemetin tüm kurumlarının Rusya Merkez Bankası kadar katı bir düzenleme düşünmüyor.

İlgili: 2022 yılı ayı piyasası yılı mı olacak?

rusya merkez bankası başkanı

Kripto para piyasası haftanın son gününde hafta içerisinde yaşadığı şokun etkisinden çıkmaya çalışıyor ve kripto para piyasasının toplam değeri 1,550 trilyon dolara kadar gerilemişti. Yazım anında Coinmarketcap verilerine göre 1,630 trilyon dolar seviyesinde.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.