1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!

Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!

Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası, kripto para ticaretinin ve madencilik faaliyetlerinin yasaklanması gerektiğini açıkladı. Bitcoin habere tepki verdi. Bu öneriye yönetimden cevaplar gelmeye başladı. Detaylar haberimizde.

Bitcoin’de çöküşe yol açan Rusya’dan geri adım!

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile kripto para piyasasında bir şok yaşattı. Rusya’nın para otoritesi, kripto para ticaretinin ve madencilik faaliyetlerinin yasaklanması gerektiğini belirten bir tavsiyede bulundu. Banka, kripto paraların ülkenin finansal istikrarına zarar vereceğini, kara para aklama ve terörizmin finansmanını kolaylaştıracağını savunuyor. Aynı zamanda kripto paralara karşı yatırımcıların korunması gerektiğini ifade ediyor.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Rus Merkez Bankası’nın açıklamalarının ardından Rus Parlamentosu’nun üst düzey bir üyesi olan Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev’de kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gutenev, merkez bankasının kripto paralara karşı vasıfsız yatırımcıların korunması gerektiği düşüncesine katılıyor ve bu nedenle kripto para ticaretinin yasaklanması fikrine destek veriyor. Ancak, altına dayalı stabilcoin kullanımına ve devlet kontrolünde yapılacak madencilik faaliyetlerine müsaade edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu açıklamalar, parlamentonun da kısmen para otoritesi ile aynı görüşte olduğunu gösteriyor. Rusya Merkez Bankası’nın kendi dijital rublesini piyasaya sürmek için pilot çalışmalara başladığı biliniyor. Kripto paraların kullanımının yaygınlaşması birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da ödemelerin dijitalleşmesi dönüşümünü hızlandırdığını görüyoruz.

Gutenev, konuyu Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile tartıştıklarını da açıkladı. Rusya Merkez Bankası’nın kripto madenciliğini yasaklama önerisine katılmadığını belirten Gutevev, kripto para medencilik çiftliklerinin faaliyetlerinin devletin sıkı kontrolü altında olması durumunda yasal olarak çalışmasına izin verilebileceğini düşündüğünü söyledi. Ayrıca Rus basınında çıkan haberlere hükemetin tüm kurumlarının Rusya Merkez Bankası kadar katı bir düzenleme düşünmüyor.

İlgili: 2022 yılı ayı piyasası yılı mı olacak?

rusya merkez bankası başkanı

Kripto para piyasası haftanın son gününde hafta içerisinde yaşadığı şokun etkisinden çıkmaya çalışıyor ve kripto para piyasasının toplam değeri 1,550 trilyon dolara kadar gerilemişti. Yazım anında Coinmarketcap verilerine göre 1,630 trilyon dolar seviyesinde.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.