1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bitcoin’de büyük çöküş! İşte nedenleri

Bitcoin’de büyük çöküş! İşte nedenleri

Bitcoin’de büyük çöküş! İşte nedenleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasında büyük bir geri çekilme yaşanıyor. Bitcoin, yeniden kritik seviyenin altına geriledi. Lider kripto para birimindeki çöküşün nedenleri ve teknik detaylar haberimizde.

Bitcoin’de büyük çöküş! İşte nedenleri

Kripto para piyasasında tablo kırmızıya döndü. Terra (LUNA) şokundan sonra 2022 yılının ikinci şokunu FTX (FTT) Token cephesinde yaşıyoruz. Güven bunalımı piyasayı yeniden sarmaladı. Şu anda, FTT fiyatı %73’ten fazla düştü ve 4,36 dolara kadar geriledi. Bu arada, Bitcoin ve Ethereum fiyatları sırasıyla 18.000 dolar ve 1.300 doların altına düştüğü için Solana’nın fiyatı da ağır baskı altında. Bitcoin, son 24 saat içerisinde %9 değer kaybı yaşadı. Ethereum ise bu sürede %12’den fazla değer kaybetti.

Binance tüm FTT tokenlerini tasfiye ettiğini açıkladığından beri, FTX’in likiditesi ve bilançosu hakkında büyük bir endişe yaşanıyor.  Bazı raporlara göre, FTX bilançosu yaklaşık 6 milyar dolar düştü ve FTX, boşluğu doldurmak için çeşitli finans kuruluşlarından destek istedi. Dün akşam Binance CEO’su Changpeng Zhao ve FTX kurucusu Sam Bankman- Frieed, Twitter’dan yaptıkları açıklamalar ile FTX’in yardım talepleri istediği söylentisini doğruladı.

Kripto piyasası bu likidite krizine uzak değil. Bu yıl içerisinde Terra çöküşünü yaşadı ve piyasa günler içerisinde %50 değer kaybetti. Varlıklar o sırada meydana gelen zararlardan tamamen kurtulamadı ve yeni bir düşüş piyasası, kripto paraları önümüzdeki günlerde yeni dip seviyeleri bulmaya zorlayabilir.

Bununla birlikte, bazı analistler, nedenler biraz farklı olduğu için piyasaların LUNA-UST çöküşü sırasında olduğu gibi yoğun bir şekilde düşmeyebileceğine inanıyor. Ancak hem yaşanan güven bunalımı hem de düzenleyici belirsizlikler kripto piyasasında bu yıl için bir yükseliş beklentisini zayıflatıyor.

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 17.722 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para biriminin piyasa değeri 342 milyar dolara geriledi.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

 

Bitcoin

Kaynak

Etiketler: