Loading...
btc
BTC
0.59%
Bitcoin
64.289,37 USDT
eth
ETH
2.67%
Ethereum
3.086,86 USDT
bch
BCH
2.2%
Bitcoin Cash
490,19 USDT
xrp
XRP
2.85%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.09%
Litecoin
78,20 USDT
bnb
BNB
0.1%
Binance Coin
553,69 USDT
sol
SOL
3.56%
Solana
143,37 USDT
avax
AVAX
6.14%
Avalanche
35,98 USDT
ada
ADA
2.06%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
4.11%
Poladot
6,65 USDT
doge
DOGE
0.48%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
3.68%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’de ayı sezonuna girdik mi? Bunu anlamanın farklı yolları var!

bitcoin ayı sezonu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal piyasalarda boğa sezonu fiyatlara yükselen trendi, ayı sezonu ise düşüş trendini açıklıyor. Bitcoin’de ayı sezonu başladı mı tartışmaları son günlerde tartışılan sıcak konulardan birisi.


Bitcoin’de ayı sezonuna girdik mi?

Ekonomik verilerde iş çevrimleri iktisat literatüründe birçok analist tarafından incelenmiş ve bu konuda Nobel Ekonomi ödülüne layık görülmüş birçok değerli çalışma ve analist var. ABD Carnegie Mellon Üniversitesi profesörlerinden Edward C. Prescott, 2004 yılında iş çevirimleri konusunda yapmış olduğu değerli çalışmaların karşılığını Nobel Ödülü ile aldı.

Prescott ve Kuznets gibi iktisatçılar ekonomik değişkenlerin birbirini tekrar eden dalgalar şeklinde hareket ettiğini gözlemlediler. Bu gözlemlerini çeşitli ekonometrik yöntemlerle modellemeye çalıştılar. Çalışmaların özünde bir ekonomik gösterge; dip-yükseliş trendi-zirve-düşüş trendi-dip şeklinde tekrar ediyor. Farklı olan tek şey ise bu fazların süresinin farklılığıdır.

Dip-yükseliş trendi-zirve-düşüş trendi-dip sıralamasında yükseliş trendine finansal piyasalarda Boğa Sezonu, düşüş trendine ise Ayı Sezonu ismi veriliyor.

Bitcoin 14 Nisan 2021’de 64,863 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Bu tarihten sonra fiyatlar geriliyor. Eğer 14 Nisan’dan sonra yeni bir rekor yaşamaz isek ayı sezonunun başladığını ilan edebiliriz. Bundan sonra sormamız gereken soru dip hangi seviyede oluşacak?

Lütfen Bkz: Elon Musk neden Warren Buffett tweet’i attı?

Ayı sezonu başladı mı soruna yukarıda teorik yönde cevap aramaya çalıştık. Gelelim pratik yöntemlere. Death cross (ölüm geçişi) ayı sezonu başlangıcını gösterebilen teknik göstergelerden birisi. Ne yazık ki 20 Haziran 2021’de Bitcoin fiyatlarında death cross gerçekleşti. 200 dönemlik hareketli ortalama seviyesi (200 MA), 50 dönemlik hareketli ortalama seviyesini (50MA) alttan keserek üste çıktı.

bitcoin ayı sezonu Bitcoin’de ayı sezonuna girdik mi? Bunu anlamanın farklı yolları var!

Piyasada “Mr. Whale” mahlası ile ilgiyle takip edilen uzman analiste göre ayı sezonunun başlangıcını Bitcoin özelinde ilan etmemiz için başka bir pratik yöntem var. O da son 80 gün içerisinde Bitcoin’in yeni bir zirve değer görüp-görmemesi. Bu durumda Bitcoin 83 gün önce, 14 Nisan’da, zirve değerini gördüğünü hatırlatalım. Yani Bitcoin ayı sezonuna hoş geldiniz!

Ancak Bitcoin 30 bin doların altına düşmesin biz bu ayı sezona razıyız. Artık oturup boğaların yolunu gözleyeceğiz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.