1. Home
  2. İnceleme
  3. Madencilik
  4. Bitcoin’e %51 saldırısı yapılabilir mi?

Bitcoin’e %51 saldırısı yapılabilir mi?

Bitcoin’e %51 saldırısı yapılabilir mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Küçük kripto para madencileri için madencilik gün geçtikçe anlamını yitiriyor. Elektrik fiyatlarının pahalı olması ve büyük ölçekli madencilik havuzlarının günden güne artmasıyla pazar aşırı derecede paylaşılarak karsız hale geldi. Bu durum nedeniyle küçük madencilerin ayrılması ve büyük havuzların işlem gücünü arttırması %51 Saldırısı riskini beraberinde getirdi.

%51 Saldırısı Konseptini Anlamak

%51 saldırısı Bitcoin'e %51 saldırısı yapılabilir mi?%51 atağı yada çoğunluk atağı bu oranda dağıtık ağlar için yüksek miktarda hash gücü gerektiriyor. Bu tip atak bir kişinin yaptığı işlemin onaylanması sırasında da ortaya çıkabilir. Bir networkün işlem gücünün çoğunluğunun ele geçirilmesi sonucu bir madenci yada madencilik havuzu işlem geçmişini değiştirebilir ve yeni işlemlerin onaylanmasını engelleyebilir.

Bitcoin madencileri temel olarak işlemleri onaylamak için güçlü bilgisayarlar kullanırlar. Genellikle bir çok madencinin işlemci gücünü bir araya getiren madencilik havuzları var ve bu şekilde çalışmak madenciler için daha verimli. Eğer bu tip havuzlardan biri madencilerin toplam işlem gücünün %50’sinden fazlasını kendinde toplayabilirse sistemi kendi ihtiyaçlarına göre manipüle edebilirler.

Bitcoin madenciliği: Küçük bağımsız madenciler & Büyük kurumsal madenciler

Amerika’daki bir madencinin 1 Bitcoin işlemesi için gereken miktar 3.000 dolar. Karlılık için madencilerin güçlü makinalar ve chipler almaları gerek. Güçlü makinalar daha fazla elektrik sarfiyatı ve daha fazla yatırım anlamına geliyor. Ne kadar çok elektrik harcanırsa madenciliğin maliyeti de o oranda artıyor. Özellikle küçük ölçekli madenciler için elektrik meselesi en önemli maddelerden biri.

Bitcoin’in işlenmesi için gereken hash zorluğu arttıkça karlılık da doğal olarak azalıyor. Bu nedenşle madenciler işlemci güçlerini bir araya getirerek bir madencilik havuz birliği kuruyorlar.

Uzun süre önce değil yakın bir zamanda başlayan ve hızla büyüyen trend sonucu bu havuzlar kripto para sektöründe etkili olmaya başladılar. Dahası chip ürüten firmalar karlılığı arttırmak için özel chipler üretmeye başladılar. Bitmain ve ASIC miner ticari boyutta madencilik yapan iki popüler firma. Raporlara göre bu iki firma sadece madencilikten yılda 3-4 milyar dolar kazanıyorlar.

51% Saldırısı Gerçekçi Mi?

Aslına bakarsanız teoride böyle bir ihtimal olsa da şu an itibariyle pratik olarak böyle bir risk yok. %51 atağı şu an içinpek olası bir durum gibi görünmüyor ama olma ihtimali gelecekte söz konusu olabilir. Özellikle konu Bitcoin’e gelince Proof of Work mekanizması ile çalışan Bitcoin işlem onayı madenciler tarafından yapılıyor. Eğer madencilik işlem hacminin büyük çoğunluğu bir kişinin eline geçerse bu Bitcoin için büyük bir tehdit anlamına gelir.

Bir defasında en büyük madencilik havuzlarından olan Ghash.io 2014 yılında bu duruma oldukça yaklaşmıştı. Eğer bir kişi her hangi bir anda madencilik işlem hacminin %51’ine sahip olursa çift harcamayı onaylayabilir, gerçek bir işlemi onaylamayı engelleyebilir ve eski işlemleri tersine çevirebilir. Bu ve benzeri bir çok işlemi sistemin olağan akışı dışında gerçekleştirebilir.

Dikkat çekmek gereken bir nokta da eğer mempool’da bir çok bekleyen işlem varsa bu durumda madenciler madencilikten ciddi kazançlar elde edebilirler. %51 saldırısı ihtimali kripto para sektöründe en çok tartışılan ve sektörün geleceğiyle alakalı şüphe bulutu oluşturan bir konu olarak ortada duruyor. Bu konunun bir daha gündeme gelmeyecek şekilde tam olarak çözülmesi sektörün geleceği açısından hayati önem taşıyor.