Bitcoin madenciliğini etkileyen temel faktörler neler?

Madencilerde satılacak BTC
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin alım satım işlemlerinin ve transferlerinin kusursuz gerçekleşmesi madencilik endüstrisinin kusursuz çalışmasına bağlı. Bitcoin madenciliğini etkileyen temel faktörler neler?


Bitcoin madenciliğini etkileyen temel faktörler neler?

Bitcoin ve kripto para piyasalarına ilgi duymaya başladığımız ilk dönemlerde bizlere garip gelen bir kavram vardı. O da madencilik kavramı. Aklımıza şu soru gelmiştir: Bitcoin gibi bir sanal paranın madenciliği nasıl olur? Piyasanın acemileri için altın ve gümüş gibi değerli metallerin madenciliği konusunda zihinlerde bir şeyler canlanırken Bitcoin gibi elle tutulamayan bir paranın madenciliği için zihinlerde bir şeyleri canlandırmak güç olmuştur.

Kripto para piyasalarında madenciler, ilgili kripto para üzerinden gerçekleştirilen işlemleri belli bir kriptografi kullanarak ilgili kripto paranın blockchain ağına kaydediyor. Madenciler bu işlemleri kompleks donanımlar sayesinde gerçekleştiriyor. Bilindiği üzere kripto para piyasaları 7/24 açık bir piyasa. Madenciler de blockchain ağının sürekli işlemesi için kompleks donanımlarını sürekli çalıştırmak zorunda kalıyor.

Lütfen Bkz: 2020’nin en kötü performans sergileyen coini hangisi?

Madenciler, işlemleri blockchain ağına kaydedilmesinde sanal anlamda oluşturdukları her bir blok karşılığında ilgili kripto paradan ödül kazanıyorlar. Doğal olarak aldıkları bu ödül, madencilerin geliri oluyor. Örneğin bir Bitcoin madencisi her blok kazımından 12.5 adet Bitcoin ($85,000) ödülü alıyor. Bir Bitcoin Cash madencisi de her blok başına 6.25 adet Bitcoin Cash ($1,400) ödülü alıyor.

Kripto paralar ve Bitcoin madenciliğini etkileyen temel faktörler:

  • Enerji maliyeti
  • Bitcoin fiyatları
  • Madencilik zorluğu
  • Donanım maliyeti
  • Personel giderleri

Bitcoin madenciliği küresel anlamda ülkelerin enerji tüketimine denk maliyete yol açıyor. Bitcoin tek başına İsviçre ekonomisi kadar elektrik tüketiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin hakimiyet oranı düşmeye devam ediyor: Sevinmeli miyiz?


Düşen petrol fiyatları ise madencilik endüstrisinin en önemli giderlerinden elektrik maliyetlerinin düşmesine yol açıyor. Zira elektrik üretimi büyük oranda doğal gaz ve petrol ürünleri sayesinde üretiliyor.

Petrol fiyatları son yılların dip seviyesinde. 2020 yılına 65 doların üstünü gören ham petrol fiyatları 22 dolar seviyesine kadar geriledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin madenciliğini etkileyen temel faktörler neler?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.