fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin yatırımcılarının en çok yaptığı kritik hatalar nedir?

Bitcoin yatırımcılarının en çok yaptığı kritik hatalar nedir?

Bitcoin yatırımcılarının en çok yaptığı kritik hatalar nedir?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para birimlerini alırken, saklarken, satarken düşebileceğiniz o kadar çok tuzak var ki! Bugün, özellikle Bitcoin yatırımcılarının yaptığı bariz hatalardan bahsetmek istiyorum. Unutmayın, bazen yaptığınız küçük bir hata yılların birikimini elinizden alabilir!


Bitcoin yatırımcılarının sık yaptığı hatalar

Kripto para yatırımcıları aşağıda bahsedeceğim tuzakların birçoğuna kolaylıkla düşebilir. Ancak yapacağım açıklamalar ışığında bazıları yatırımcıları, bazıları kripto para sahiplerini ilgilendiren bu bariz hataları önleyebilmek mümkün.

Bitcoin yatırımcılarının yaptığı en hayatı hatalardan bir tanesi cüzdanlarını yedeklemeyi ihmal etmeleri. Hacklenme, kayıp veya sistemdeki bir hatadan dolayı özel anahtarınıza ulaşımınızı bir şekilde kaybedebilirsiniz. Veya cüzdanınızın yüklü olduğu cihaz bozulabilir ya da kaybolabilir. Böyle bir durumda paranıza tekrar kavuşmanızın tek çıkar yolu cüzdanınızı yedeklemektir.

Kriptocuların yaptığı diğer bir hata, paralarını nerede ve nasıl sakladıkları ile ilgili. Bitcoin’inizi sıcak cüzdanlarda saklamak nispeten daha kolay ve basit olduğu için işinize gelebilir. Ancak, güvenlik ihlalleri sebebi ile sahip olunan paraların tümden gittiği birçok olay mevcut.  Bu yüzden paranızı soğuk cüzdan da saklayın!

Benzer şekilde sahip olduğunuz Bitcoin’inizi borsalarda saklamak da bir o kadar riskli. Kripto para borsaların birçoğu yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmadığı için son zamanlarda hacklenme hadiseleri çok yaygın bir durum haline geldi. Bu saldırılarda mağdur olmanız durumunda paranızı geri almanız yıllar sürebilir.

Mayıs ayında hacklenen ve yaklaşık 7.000 BTC’yi kaybeden Binance borsası, Temmuz ayında hacklenen ve yaklaşık 32 milyon dolar değerinde kayıp yaşayan Bitpoint Japan bunlardan sadece birkaç tanesi. Ayrıca geçen yıl ocak ayında hacklenen ve yaklaşık 534 milyon dolar değerinde XEM kaybeden Güney Kore borsası Bithumb bu konudaki en somut örneklerden birini teşkil ediyor.

Altın kural: Sabırlı ve soğukkanlı olmak!

Bitcoin yatırımcılarının, yatırım ve işlem yaparken yaptığı hatalardan en yaygın olanı alım-satım zamanlamasını tutturamamak. Bir diğer bariz hata da, gaza gelerek kaybetmeyi göze alacakları miktardan daha fazlası ile yatırım yapmak.

Fiyatların yükselmeye başladığı anda sahip olduğunuzdan daha fazla kripto para ile yatırım yaparsınız. Ancak beklenmedik bir dump olayı bütün hayallerinizi yıkar ve sizi faciaya sürükler. Aynı şekilde piyasa düştüğü anda da zararı azalmak adına zararına satışlar yapmak Bitcoin yatırımcılarının çoğu kez düştüğü yanlışlar arasındadır.

Bu yüzden kripto para piyasasında geçerli olan en önemli kural sabırlı ve soğukkanlı olmak. Fiyatlar yükselirken bütün paranızı yatırmak nasıl bir risk ise, fiyatlar düştüğünde de zararına satış yapmak o kadar yanlıştır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.