Anasayfa Bitcoin Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?

Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?

Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin nasıl alınır sorusu sektöre yeni dahil olmaya çalışanların etrafına sorduğu 1. sorudur. Bitcoin ticareti yapacaksanız, bu makaleyi okuyarak güvenli bir şekilde BTC alabilirsiniz. Ömür boyu yapmış olduğunuz birikimleri güvende saklamak istiyorsanız, öncelikle güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır öğrenmelisiniz.


 Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para birimleri son iki yıllık süreç boyunca vermiş oldukları mücadelenin sonucu olarak önemli ölçüde gelişim sağladı. Bunun sonucu olarak da birçok yatırımcı kripto dünyasına girerek varlıklarını değerlendirmek istiyor. Fakat kripto dünyasına bir anda dalıp yatırım yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır sorusundan öncelikli olarak bilmeniz gereken konu Bitcoin gibi bir kripto para birimine yatırım yapmanın çok riskli ve tehlikeli olabileceği gerçeği. Bu tür varlıkların volatilitesi yüksek ve büyük oranlarda bir anda yukarı ve aşağı doğru hareketler sergileyebiliyor. Bunun sonucu olarak da yıllardır çalışıp biriktirmiş olduğunuz varlığınızı bir anda kaybedebilirsiniz.

bitcoin nasıl alınırFarklı önlemler almış olmalarına rağmen milyon dolarlık platformlar veya yatırımcılar dahi zaman zaman hırsızlık veya hacker saldırılarının kurbanı olabiliyorlar. Sonuç olarak Bitcoin gibi güvenli bir kripto para birimine yatırım yapmak ve güvenebileceğiniz bir kripto para borsası bulmak hayati önem taşıyor. Peki bir borsanın gerçekten güvenilir olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? İşte bu sorunuza cevap vermek adına, ‘Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır’ ile ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç konuyu sizin için sıraladık.

Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır ?

Güvenli şekilde Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı öncelikle doğru adresi tespit etmekte yatıyor. Kripto para borsasının saldırılara karşı aldığı koruma önlemlerine, verilerin şifrelenmelerine, standartlara uyup uymadıklarına ve potansiyel sahte olabilecek hareketleri araştırıp araştırmadıklarına bakmalısınız. Belki bütün kripto borsaları bu detayları size açıklamıyor. Fakat yapacağınız araştırmayla birçok bilgiye ulaşmanız mümkün. Buna da ulaşamazsanız borsanın müşteri hizmetlerine ulaşarak merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz. Borsanın en yeni ve etkili güvenlik önlemlerine sahip olduğundan emin olmadan paranızı riske atmayın deriz.

Doğrulama Gereksinimlerinin Neler Olduğunu Bilin

Güvenli şekilde BTC almak için kayıt sürecinde dikkatli olmalısınız. Bir kripto para borsasına kayıt olmak istediğiniz zaman kayıt ve hesabınızın doğrulanması sürecinde sıkı bir denetimden geçmeniz gerekiyor. Bu bazen zaman alabildiği gibi bazen de sinir bozucu olabiliyor. Fakat yatırımlarınızın korunabilmesi için bu en önemli güvenlik gerekliliklerinden biri. Hesap açan kişinin gerçek kimliğini tespit etmek amacı ile borsa sizden isim, TC kimlik no, kimliğinizin taranmış hali vb. bilgiler isteyebilir. Eğer bir borsada hesap açmak inanılmaz ölçüde kolaysa, bu borsada sahte hesaplar üzerinden dolandırıcılık yapmak veya kullanıcıların hesaplarını hacklemek de o ölçüde kolay olabiliyor.

Varlıkları Soğuk Depolarda Tutuklarından Emin Olun

Eğer yatırımlarınızın güvende olmasını istiyorsanız borsanın soğuk depo kullandığından emin olun. Yani varlıkları online olmayan bir bölümde tutmaları. Fonların sıcak depolarda online olarak tutulması hackerler tarafından çalınmalarını kolaylaştırıyor. Az miktarda fonun sıcak depolarda tutulması zorunlu olmakla birlikte fonların asıl önemli kısmı soğuk depolarda tutulmalıdır. Güvenli Bitcoin nasıl alınır diye sıralama yaparken son bir maddeye de dikkat etmek gerek.

Borsanın İtibarına Dikkat Edin

Güvenli şekilde BTC almak için borsanın itibarına da dikkat etmelisiniz. İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma veya üçüncü taraf bilgileri borsanın itibarı hakkında size önemli bilgi verebiliyor. Ayrıca daha önceki siber saldırılar ve güvenlik açıkları da size fikir verecektir. Tabi ki bir borsanın siber saldırıya uğramış olması gelecekte de maruz kalacağı anlamına gelmiyor. Unutmayınız; ne kadar önlem, o kadar kafa rahatlığı anlamına geliyor.

Mt. Gox Krizi

Günümüzde Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı çok net. Elbette borsalar üzerinden diyebilirsiniz. Ancak Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda borsa diye bir şey yoktu. Bu alandaki boşluğu fark eden Jed McCaleb ilk Bitcoin borsasını kurdu. Mt. Gox adındaki bu borsa sonraları sektörün en önemli yapılarından biri haline geldi. Ta ki 2014 yılındaki hack olayına kadar. O tarihlerde Jed McCaleb borsayı çoktan elden çıkarmıştı.

2010 yılında kurulan borsa 2013 yılında gerçekleştirilen tüm BTC işlemlerinin %70’ine ev sahipliği yapmıştı. 2014 Şubat ayında borsa aniden kapandı. Sonradan yapılan açıklama ile toplamda 850.000 BTC‘nin çalındığı anlaşıldı. Bu hack olayı piyasayı 2 yıldan uzun sürecek derin bir kış mevsimine sokmuş oldu.

Kredi Kartı İle Bitcoin Alınabilir Mi?

Bugün geldiğimiz noktada artık bankaların Bitcoin alımına aracılık ettiğini görüyoruz. Daha doğrusu kripto borsaları ile kredi kartı servis sağlayıcılarının yaptığı anlaşmalar neticesinde kolaylıkla BTC satın alınabiliyor. Örneğin Binance borsası hem TL desteğini aktive etti hem de sistemini kredi kartı üzerinden Bitcoin alımına izin verecek şekilde güncelledi.

BiLira üzerinden Binance’e aktarılan Türk Lirası doğrudan Bitcoin alım satımı için kullanılabiliyor. Kasım 2019 tarihinde eklenen TL paritesi henüz fazla işlem hacmi alabilmiş değil.

Geleneksel Bitcoin Satın Alma Yöntemi

Bitcoin satın almak için kullanılan geleneksel yöntem gayet basit. Bunun için herhangi bir Türk Bitcoin borsasından hesap açmanız yeterli. Hesap açma işlemleri herhangi bir servis sağlayıcı üzerinden yapılan e-mail hesabı açma işleminden daha kolay. En fazla 3 dakika içinde bir kripto borsa hesabına sahip olabilirsiniz.

Kripto para borsalarının banka hesabına yatıracağınız miktar doğrudan hesabınızda görünecek. Bu para, borsanın sağladığı tahta üzerinden alım satım yapabileceğiniz kaynağı temsil ediyor. Bu kaynağı kullanarak Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin satın almak demek 1 adet BTC almak manasına gelmiyor. Kripto paraya yatırım yapmak için ayırdığınız kaynak ne kadarsa onunla alabileceğiniz ister 0.1 BTC olsun isterse 0.01 BTC. Önemli olan elinizdeki sermayeyi dolar veya altın yerinde BTC’ye emanet etmektir. Zira küresel mali düzenin hata vermeden, sorun çıkarmadan yani kriz yaratmadan yoluna devam edebilmesi imkansız görünüyor. Bu yüzden uzun vadeli yatırımların BTC ile değerlendirilmesi mantıklı olabilir. Bitcoin döngüsel olarak boğa sezonuna girdiğinde çok büyük oranda artışlara imza atabiliyor.

Güncel Bitcoin Verileri

 


ilgili: Dünyanın en iyi 5 Bitcoin borsası

Bu yazımızda Bitcoin nasıl alınır? sorusuna cevap vermeye çalıştık

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez. Kararlarınızı kendi araştırmalarınız sonucunda vermeniz doğru olacaktır.

X