1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto para piyasalarında dikkat çeken küresel değişim!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin ve kripto para piyasalarında dikkat çeken küresel değişim!

Bitcoin ve kripto para piyasalarında dikkat çeken küresel değişim!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2021 yılı içerisinde hem arz yanlı hem de talep yanlı Bitcoin ve kripto para piyasalarında ciddi küresel değişimler yaşanıyor. Asya piyasaları tekrardan öne çıkmaya başladı.


Bitcoin ve kripto para piyasalarında dikkat çeken küresel değişim!

Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından Asya’dan Kuzey Amerika’ya bir merkez değişiminin yaşanıyor. Çin, yasaklar öncesi Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %75’ini kontrol ediyordu. Yasakların ardından Çin’in tekel gücünün %30 bandına gerilediği ve bu oranın daha da düşeceği tahmin ediliyor. Çin’in boşluğunu ise ABD, Kanada ve Kazakistan gibi ülkeler dolduruyor.

Talep açısından ise Bitcoin ve kripto para piyasalarında Asya piyasalarının tekrardan görünür olmaya başladığı dikkat çekiyor. Özellikle Hindistan’da Bitcoin adaptasyonun ciddi biçimde artış gösterdiğini anketlere yansıyor. Finder.com’un Bitcoin ve kripto para adaptasyonu ülke sıralamasında dikkat çeken sonuçlar var.

Finder’ın bulgularına göre Bitcoin adaptasyonunda artışın en yüksek olduğu ülke Hindistan! Ancak oransal olarak Bitcoin kullanımının en yüksek olduğu ülke Vietnam! Artık Vietnam’ın Nijerya’yı geride bıraktığı gözlerden kaçmıyor. Finder istatistiğine göre Vietnam vatandaşlarının yaklaşık %40’ı Bitcoin ve kripto para tutuyor.

Lütfen Bkz: Taliban etkisi ile Bitcoin transferlerinde patlama yaşanıyor!

Vietnam’ı sırasıyla Endonezya, Hindistan, Malezya ve Filipinler takip ediyor. Bu ülkelerde Bitcoin ve kripto para sahipliği oranı %30 civarında.

Oransal olarak ABD ve İngiltere’nin Bitcoin ve kripto para sahipliği oranı daha düşük seviyede kalıyor. Sırasıyla; %8 ve %9. Ancak ABD’li ve İngiliz vatandaşlarının Bitcoin portföy büyüklüğü parasal olarak daha yüksek olduğu için yekûn olarak ABD ve İngiltere, Asya ülkelerini geride bırakıyor.

Hindistan’da geçtiğimiz yıla kadar Bitcoin ve kripto para transferi yasaklanmıştır. Ancak Hindistan Yüksek Mahkemesinin bu yasağı kaldırmasının ardından Hindistan’da 2021 yılından yaşanan boğa sezonunun da etkisi ile Bitcoin piyasalarına yönelik yoğun talep artışı yaşanıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.