1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların fiyatları bugün önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bu düşüşün 2 önemli sebebi var. Ayrıntılara bakalım.


Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Kripto para piyasası bugün düşüş yaşıyor. Lider kripto para Bitcoin’in (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 3,4 düşerek 22.000 dolar seviyesini kaybetti. Lider altcoin Ethereum ise daha keskin bir düşüş yaşadı. ETH fiyatı yüzde 4,9’luk gerileme ile 1.550 dolar bölgesine geldi. Son beş günde ise bu iki coinin düşüş oranları sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 civarında.

Birkaç gün önce ise piyasa yeniden bulunduğu seviyeden yükselme girişiminde bulunuyordu. Böylece Ocak ayındaki yükselişi devam ettirme sinyali veriyordu. Böylece yatırımcılar yeniden 24.000 doların üzerini bekliyordu Bitcoin’de. Ancak yeni haberler fiyatları düşürdü.

İlgili – Balinalardan 3 büyük kripto para için dev transferler

SEC’in Kraken’e yaptırımı

sec

Bitcoin fiyatlarına ilk darbeyi Perşembe akşamı gelen haber vurdu. Bu habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Kraken’e yaptırım uygulayacak.

SEC, Kraken’i 2019 yılından bu yana kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçluyor. Kripto platformu, SEC ile anlaşmaya vararak 30 milyon dolar değerinde ceza ödemeyi kabul etti. Aynı zamanda bu anlaşmaya göre staking hizmetler sunmayı da durduracak.

SEC aynı zamanda Kraken’in sunduğu staking hizmetlerinde de usulsüzlükler buldu. ABD’li düzenleyiciye göre, yatırımcılar tokenlerini staking programına yatırınca paraları üzerindeki kontrolü kaybediyor. Böylece çok daha büyük bir riskle karşı karşıya kalıyorlar.

İlgili – Ünlü analiste göre ralli yapabilecek Dogecoin ve 3 altcoin

Kripto stakingin yasaklanması iddiaları

Bu düşüşte ikinci önemli faktör ise kripto para staking hizmetlerinin yasaklanacağı ile ilgili söylentiler. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, düzenleyicilerin stakingi yasaklayacağı ile ilgili söylentileri değerlendirdi. En başta Coinbase büyük bir darbe alır. Çünkü ABD’nin en büyük borsası olarak staking hizmetleri de sunuyor. Armstrong, böyle bir yasağın tüm piyasası etkileyebileceğini söylüyor. Tabii şimdilik staking yasağı bir söylenti. Kesin bir açıklama yok. Ancak SEC, Kraken’in staking hizmetini durdurmasıyla ilk sinyali vermiş olabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.