Loading...
btc
BTC
-1.14%
Bitcoin
62.704,05 USDT
eth
ETH
-1.34%
Ethereum
3.060,38 USDT
bch
BCH
-5.62%
Bitcoin Cash
479,72 USDT
xrp
XRP
-1.11%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.96%
Litecoin
78,84 USDT
bnb
BNB
-3.19%
Binance Coin
535,09 USDT
sol
SOL
-4.39%
Solana
132,44 USDT
avax
AVAX
-3.21%
Avalanche
34,03 USDT
ada
ADA
-2.51%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-1.67%
Poladot
6,60 USDT
doge
DOGE
-4.96%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

ethereum için short işlem pozisyonu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların fiyatları bugün önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bu düşüşün 2 önemli sebebi var. Ayrıntılara bakalım.


Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Kripto para piyasası bugün düşüş yaşıyor. Lider kripto para Bitcoin’in (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 3,4 düşerek 22.000 dolar seviyesini kaybetti. Lider altcoin Ethereum ise daha keskin bir düşüş yaşadı. ETH fiyatı yüzde 4,9’luk gerileme ile 1.550 dolar bölgesine geldi. Son beş günde ise bu iki coinin düşüş oranları sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 civarında.

Birkaç gün önce ise piyasa yeniden bulunduğu seviyeden yükselme girişiminde bulunuyordu. Böylece Ocak ayındaki yükselişi devam ettirme sinyali veriyordu. Böylece yatırımcılar yeniden 24.000 doların üzerini bekliyordu Bitcoin’de. Ancak yeni haberler fiyatları düşürdü.

İlgili – Balinalardan 3 büyük kripto para için dev transferler

SEC’in Kraken’e yaptırımı

sec

Bitcoin fiyatlarına ilk darbeyi Perşembe akşamı gelen haber vurdu. Bu habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Kraken’e yaptırım uygulayacak.

SEC, Kraken’i 2019 yılından bu yana kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçluyor. Kripto platformu, SEC ile anlaşmaya vararak 30 milyon dolar değerinde ceza ödemeyi kabul etti. Aynı zamanda bu anlaşmaya göre staking hizmetler sunmayı da durduracak.

SEC aynı zamanda Kraken’in sunduğu staking hizmetlerinde de usulsüzlükler buldu. ABD’li düzenleyiciye göre, yatırımcılar tokenlerini staking programına yatırınca paraları üzerindeki kontrolü kaybediyor. Böylece çok daha büyük bir riskle karşı karşıya kalıyorlar.

İlgili – Ünlü analiste göre ralli yapabilecek Dogecoin ve 3 altcoin

Kripto stakingin yasaklanması iddiaları

Bu düşüşte ikinci önemli faktör ise kripto para staking hizmetlerinin yasaklanacağı ile ilgili söylentiler. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, düzenleyicilerin stakingi yasaklayacağı ile ilgili söylentileri değerlendirdi. En başta Coinbase büyük bir darbe alır. Çünkü ABD’nin en büyük borsası olarak staking hizmetleri de sunuyor. Armstrong, böyle bir yasağın tüm piyasası etkileyebileceğini söylüyor. Tabii şimdilik staking yasağı bir söylenti. Kesin bir açıklama yok. Ancak SEC, Kraken’in staking hizmetini durdurmasıyla ilk sinyali vermiş olabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.