1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, Ethereum ve kripto paraların fiyatları son 24 saatte önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bu düşüşün sebebi ve ayrıntılara bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

2023 yılının başından bu yana devam eden boğa momentumu Bitcoin fiyatını 25.000 dolar bölgesine kadar taşıdı. Ancak lider kripto para buradan momentum kaybetti ve son 24 saatte 23.300 dolar desteğini de kırarak geriledi. Lider altcoin Ethereum ise 1.550 dolar desteğine kadar bir sarkma yaşadı. Bu düşüşün başlıca sebepleri ise ABD ekonomik verileri ile bağlantılı.

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyat grafiği

İlgili – Kritik desteği kıran Bitcoin fiyatı ne kadar düşer? Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin ve kripto para piyasasında boğa momentumunun durmasının sebebi ABD’de beklenenden yüksek çıkan enflasyon verileri ile ilgili. Böylece ABD merkez bankası Fed’in yüksek faiz oranlarına devam etme ihtimalini güçlendiriyor. Buna paralel olarak da yüklü miktarda long pozisyonları tasfiyesi riskini artırıyor.

Böyle bir ortamda hisse senetleri piyasası da düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı da buna paralel olarak bir fiyat düşüşü yaşıyor. Kripto para piyasasının geri kalanı da BTC fiyatındaki bu düşüşü takip ediyor. Analistler ise burada daha fazla düşüş riski olduğunu söylüyor. Çünkü Fed’in faiz kararları piyasaları ve Bitcoin ile kripto fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam edebilir.

İlgili – Ünlü analistten Bitcoin ve kripto uyarısı ile 2 coin yorumu

Düşen hisse senetleri piyasası ve yüksek enflasyon verileri

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), 24 Şubat’ta Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporunu yayınladı. Bu rapor, Ocak ayında enflasyonun bir önceki yıla göre %5,4 artış yaptığını gösteriyor. Federal Rezerv’in enflasyonu ölçmek için favori araçlarından biri olan çekirdek enflasyon ise Ocak 2022’ye kıyasla %4,7 arttı. Bu veriler üzerinde hisse senetleri ve Bitcoin fiyatı tökezledi.

Hisse senetleri ile Bitcoin arasındaki son dönemde azalan bir korelasyon var. Ancak yine de ABD ekonomi ile ilgili endişeler BTC fiyatını etkilemeye devam ediyor.

Tabii bu düşüş Bitcoin için aynı zamanda bir alım fırsatı da sunuyor. Buna rağmen BTC fiyatının ABD Doları Endeksi (DXY) ile yakın korelasyonu fiyattaki zayıflığın başka bir sebebi.

Kripto para piyasası Fed’in açıklayacağı faiz karalarını yakından takip ediyor. Enflasyon verileri yüksek çıkmaya devam ettikçe BTC fiyatı da buradaki gelişmelerden etkilenmeye devam edecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.