Loading...
btc
BTC
0%
Bitcoin
63.795,15 USDT
eth
ETH
-0.01%
Ethereum
3.083,82 USDT
bch
BCH
-0.68%
Bitcoin Cash
483,53 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.33%
Litecoin
79,68 USDT
bnb
BNB
-0.36%
Binance Coin
535,71 USDT
sol
SOL
-0.18%
Solana
135,98 USDT
avax
AVAX
-0.72%
Avalanche
34,51 USDT
ada
ADA
-0.47%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.63%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.45%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.2%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

Bitcoin düşmeye kararlı mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, Ethereum ve kripto paraların fiyatları son 24 saatte önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bu düşüşün sebebi ve ayrıntılara bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki düşüşün 2 önemli sebebi

2023 yılının başından bu yana devam eden boğa momentumu Bitcoin fiyatını 25.000 dolar bölgesine kadar taşıdı. Ancak lider kripto para buradan momentum kaybetti ve son 24 saatte 23.300 dolar desteğini de kırarak geriledi. Lider altcoin Ethereum ise 1.550 dolar desteğine kadar bir sarkma yaşadı. Bu düşüşün başlıca sebepleri ise ABD ekonomik verileri ile bağlantılı.

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyat grafiği

İlgili – Kritik desteği kıran Bitcoin fiyatı ne kadar düşer? Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin ve kripto para piyasasında boğa momentumunun durmasının sebebi ABD’de beklenenden yüksek çıkan enflasyon verileri ile ilgili. Böylece ABD merkez bankası Fed’in yüksek faiz oranlarına devam etme ihtimalini güçlendiriyor. Buna paralel olarak da yüklü miktarda long pozisyonları tasfiyesi riskini artırıyor.

Böyle bir ortamda hisse senetleri piyasası da düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı da buna paralel olarak bir fiyat düşüşü yaşıyor. Kripto para piyasasının geri kalanı da BTC fiyatındaki bu düşüşü takip ediyor. Analistler ise burada daha fazla düşüş riski olduğunu söylüyor. Çünkü Fed’in faiz kararları piyasaları ve Bitcoin ile kripto fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam edebilir.

İlgili – Ünlü analistten Bitcoin ve kripto uyarısı ile 2 coin yorumu

Düşen hisse senetleri piyasası ve yüksek enflasyon verileri

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), 24 Şubat’ta Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporunu yayınladı. Bu rapor, Ocak ayında enflasyonun bir önceki yıla göre %5,4 artış yaptığını gösteriyor. Federal Rezerv’in enflasyonu ölçmek için favori araçlarından biri olan çekirdek enflasyon ise Ocak 2022’ye kıyasla %4,7 arttı. Bu veriler üzerinde hisse senetleri ve Bitcoin fiyatı tökezledi.

Hisse senetleri ile Bitcoin arasındaki son dönemde azalan bir korelasyon var. Ancak yine de ABD ekonomi ile ilgili endişeler BTC fiyatını etkilemeye devam ediyor.

Tabii bu düşüş Bitcoin için aynı zamanda bir alım fırsatı da sunuyor. Buna rağmen BTC fiyatının ABD Doları Endeksi (DXY) ile yakın korelasyonu fiyattaki zayıflığın başka bir sebebi.

Kripto para piyasası Fed’in açıklayacağı faiz karalarını yakından takip ediyor. Enflasyon verileri yüksek çıkmaya devam ettikçe BTC fiyatı da buradaki gelişmelerden etkilenmeye devam edecek.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.