1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto fiyatlarında 2 gün art arda yaşanan düşüşün sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarında 2 gün art arda yaşanan düşüşün sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarında 2 gün art arda yaşanan düşüşün sebebi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı ve kripto para piyasasının büyük bir bölümü son iki günde düşüşler yaşıyor. Bu düşüşün arkasındaki başlıca faktörün ne olduğuna bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatlarında 2 gün art arda yaşanan düşüşün sebebi

Bitcoin ve kripto para fiyatları son 2 günde önemli bir gerileme yaşıyor. Lider kripto para 25.000 dolar bölgesinden bu yazı hazırlanırken 23.700 dolara kadar gerilemiş durumda. Lider altcoin Ethereum’un fiyatı da 1.700 doların üzerine salınımlardan sonra 1.600 dolar bölgesine kadar düştü.

Kripto para piyasasındaki bir çok coin de son birkaç günde benzer düşüşler yaşıyor. Tabii BTC fiyatı düşerken piyasanın geri kalanı da onu takip eder.

Kripto para piyasası ile birlikte hisse senetlerinde de yaşanan bu düşüşün başlıca sebebi ise finansal piyasaların ABD merkez bankası Fed’in yapacağı açıklanmaya odaklanması. Fed’in bugün Ocak ayı toplantısı raporlarını açıklaması bekleniyor.

İlgili – Doğru çıkan Bitcoin tahminleriyle ünlü analistten 2 önemli uyarı

Bitcoin

Bitcoin fiyatı ile ABD ekonomik verileri arasında son dönemde artan bir korelasyon var. Fed’in son bir yıl içindeki sıkılaşan para politikası, hisse senetleri ile birlikte kripto piyasasını da olumsuz etkiliyor. Tabii Fed’den gelecek pozitif bir haber de aynı şekilde piyasaya boğa etkisi yapıyor.

Fed’in açıklayacağı son toplantı raporları ise piyasalar tarafında endişe ile bekleniyor. Çünkü son dönemde enflasyon ve işsizlik verileri piyasalar için çok daha büyük önem taşımaya başladı. Ayrıca enflasyonla mücadele için Fed’in aldığı faiz artırma kararları da piyasaların merakla beklediği başka bir önemli faktör.

İlgili – İşte, balinaların büyük ilgi gösterdiği 4 altcoin

GSR yeni raporunda bu konuda şu açıklamaya yer veriyor:

“Yatırımcılar bu öğleden sonra (ABD saatiyle) açıklanacak Fed toplantı raporunun açıklanmasına odaklanıyor. Son FOMC toplantısında faizlerin 25 baz puan artırılmasının gerekçesi konusunda daha fazla bilgi bekliyorlar.”

Açıklanacak söz konusu Fed raporundan sonra piyasalar yeniden yön belirlemeye başlayacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: