okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.72%
Bitcoin
68.788,24 USDT
eth
ETH
3.04%
Ethereum
3.863,52 USDT
bch
BCH
-2.06%
Bitcoin Cash
483,47 USDT
xrp
XRP
-2.17%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.16%
Litecoin
83,99 USDT
bnb
BNB
-0.36%
Binance Coin
600,19 USDT
sol
SOL
-3.52%
Solana
162,43 USDT
avax
AVAX
-3.72%
Avalanche
36,86 USDT
ada
ADA
-0.95%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.69%
Poladot
7,55 USDT
doge
DOGE
-3.42%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.08%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve Apple benzerliği: İktisat teorisi ne diyor?

Bitcoin ve apple
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tüketim malı olarak ya da üretim teknolojisi olarak Bitcoin ve Apple birçok açıdan birbirine benzetilebilir. 


Bitcoin ve Apple benzerliği

Bu haberimizde Bitcoin ve Apple arasında benzerliği tüketim ve üretim perspektifinde inceleyeceğiz.

Üretim teknolojisi açısından Bitcoin ve Apple benzerliği

Ünlü iktisatçı Vernon’un Ürün Dönemleri Hipotezine göre bir ürünü icat eden ülke, o ürünün ilk ihracatçısı olur. Sonrasında diğer ülkeler, bu ürünün teknolojisi taklit ederek ya da patent hakkını satın alarak bu ürünü üretmeye başlar. Bu ülkelerin sahip olduğu üretim kaynağı bolluğu nedeni ile zamanla aynı ürün, icat edilen ülkeden daha ucuza üretilmeye başlanır. Son aşamada ise o ürünü icat eden ülke, söz konusu ürünü ithal etmeye başlar.

Aşağıdaki şekilde koyu renkli grafik ürünü ilk icat eden gelişmiş ülkenin ihracatını, kırmızı renkli grafik ise ürünü taklit eden gelişmekte olan ülkenin ihracatını belirtiyor.

Bitcoin ve Apple Bitcoin ve Apple benzerliği: İktisat teorisi ne diyor?Apple’ın teknolojisi zamanla Samsung ve Huawei gibi şirketlerce taklit edilerek geliştirildi. Zamanla Samsung ve Huawei, Apple’a rakip oldu. Şimdi Apple’ı icat eden ABD, Samsung ve diğer cep telefonları ithal ediliyor.

Benzer gelişimi Bitcoin’de de görüyoruz. Bitcoin’in blockchain teknolojisi, Güney Kore ve Çin merkezli birçok işletme tarafından taklit edilerek geliştirildi. Geldiğimiz noktada birçok blockchain ağı, Bitcoin’in blockchain’inden daha hızlı ve güvenli. Çin merkezli girişimcilerin kurdukları blockchain’lerin kripto paraları, ABD’li yatırımcılar tarafından da talep ediliyor. Çin merkezli girilimcilerin geliştirdikleri kripto paralara Binance, Chainlink, Neo ve VeChain’i örnek olarak verebiliriz.

Tüketim açısından Bitcoin ve Apple benzerliği

1962 yılından Everett Rogers tararından yayınlanan Yeniliğin Yayılması (Diffusion of Innovations) isimli kitapta yeni çıkan teknolojik bir ürünün tüketim aşamaları açıklanıyor. Yeni teknolojik ürün ilk kez teknoloji tutkunları tarafından talep görüyor. Son aşamada ise “aman canım ne gerek varcılar” ilgili ürünü satın alıyor. Söz konusu ürünün satış oranları bir çan eğrisini andırır şekilde hareket ediyor. Yani bir zirveye ulaşıyor ve sonrasında azalmaya başlıyor.

Bitcoin ve Apple Bitcoin ve Apple benzerliği: İktisat teorisi ne diyor?Aşağıdaki grafikte Apple ürünlerinin satış grafiğini görüyoruz. Şekil mükemmel bir çan eğrisi formunda hareket etmese de Everett Rogers’ın teorisini destekliyor.

Bitcoin ve Apple Bitcoin ve Apple benzerliği: İktisat teorisi ne diyor?Rogers’ın Yeniliğin Yayılması teoreminden hareketle Bitcoin’in de benzer süreci takip edeceğini bekleyebiliriz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.