BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Corona virüs kripto para piyasalarını hala etkiliyor mu?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Corona virüs kripto para piyasalarını hala etkiliyor mu?

Corona virüs kripto para piyasalarını hala etkiliyor mu?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Corona virüs salgınından etkilenmeyen ülke ve şehir yok gibi. Birçok piyasa ve işletme salgın koşulları nedeniyle kriz yaşıyor. Corona virüs kripto para piyasalarını hala etkiliyor mu?


Corona virüs kripto para piyasalarını hala etkiliyor mu?

Pandemi sürecini 4 aşamaya ayırabiliriz: Pandemi öncesi dönem panik aşaması, kabullenme aşaması ve pandemi sonrası dönem. Henüz Corona virüsünü etkisiz bırakacak bir yöntem geliştirilmediği için post pandemi aşamasına henüz geçemiyoruz. Ancak dünyanın farklı bölgelerinden virüs aşısı hakkında olumlu haberler geliyor. Umulur ki 2020 bitmeden bir aşı geliştirilir.

Pandemi sürecinde piyasalar ve ekonomiler de olumsuz yönde etkilendi. 13 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü pandemiyi küresel salgın ilan etmesinin ardından küresel panik havası yaşandı. Birçok finansal varlık (buna güvenli liman altın da dahil) ciddi değer kaybına uğradı. Bitcoin ve kripto para piyasaları da bu süreçten olumsuz etkilendi.

Ancak kabullenme aşamasında Bitcoin ve kripto paraların olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz.

Corona virüs kripto para piyasalarını nasıl etkiliyor? Aşağıdaki faktörler kripto para ve Bitcoin lehine ortam oluşturuyor.

  • Sanal paralarla işlem yapmak için fiziksel temas gerekmiyor bu nedenle fiat paralara göre daha güvenli.
  • Tecrit dönemlerinde birçok işlemi ve alışverişi online yapmak durumunda kaldık.
  • Merkez bankalarının uyguladığı düşük faiz ve genişletici para politikaları fiat paraların değer kaybetmesine yol açıyor.
  • Fiat paralar değer kaybederken altın, gümüş ve Bitcoin değer kazanıyor.
  • İnsanlar evlerinde daha fazla vakit geçiriyor. İnternete daha fazla girebiliyor. Bu sayede kripto para ve Bitcoin hakkında daha fazla araştırmalar yapabiliyor.
  • Kripto para platformu Corona Salgını ile mücadele için farkındalık yaratan platformlar geliştiriyor.
  • İnsanlar alternatif yatırım kanalları araştırıyor. Bu noktada Bitcoin ve kripto paralar gündeme geliyor.

Kısaca pandeminin kabullenme aşmasında kripto paralar ve Bitcoin lehine pozitif bir ortam doğuyor. Ekonomik anlamda kriz ortamına rağmen ICO projelerine bile şahit oluyoruz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.