1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin SV ağında 51 atağı! 51 atağı nedir?

Bitcoin SV ağında 51 atağı! 51 atağı nedir?

Bitcoin SV ağında 51 atağı! 51 atağı nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Craig Wright’in Bitcoin SV’si 51 atağı ile karşı karşıya. Geçmiş dönemlerde de yer yer 51 atağına maruz kalan BSV, yine benzer sorunu yaşıyor.


Bitcoin SV ağında 51 atağı! 51 atağı nedir?

Bitcoin SV (BSV) ağı 51 atağı ile karşı karşıya. BSV ağını ele geçiren kötü niyetli kişiler, ağı kendi çıkarları için manipüle ederek kontrol edebiliyor. Ağın kontrolünü eline geçirnler; “çift harcama” ya da “blok kazımı” ile haksız biçimde gelir elde edebilirler.

Kripto para piyasalarında risk yönetim platformu FARUM, Bitcoin SV ağında 51 atağı tespit etti ve kamuoyuna duyurdu. CoinMetrics gibi siteler 51 atağını son dakika olarak takipçileri ile paylaştı.

Bilindiği üzere blockchain ağları tek bir merkezi server’dan ziyade dağıtılmış server’ların (node-düğüm) birlikte oluşturduğu bir ağ geliştiriyor. Dağıtılmış server’lar ise blockchain ağlarının merkezi bir yapı tarafından yönetilmesini ve manipüle edilmesini engelliyor. Ayrıca dağıtılmış blockchain ağları olası siber saldırılar karşısında merkezi ağlara göre daha güvenli durumda.

Lütfen Bkz: Amerikan Bankalar Birliğinden şok Bitcoin raporu!

Ancak blockchain ağını kontrol eden madencilik havuzları mevcut hash gücünün %50 ve fazlasını kontrol ederse ilgili blockchain ağının kontrolünü eline geçirebilir. Bu sayede kazılan kripto paraların tamamını kendileri alabilir. Ayrıca çift harcama yöntemi ile başkalarına ait kripto paraları da haksız biçimde ele geçirmiş olabilirler. BSV ağında gerçekleşen 51 saldırısında bir grup tekel, rekabete aykırı biçimde kazılan BSV’lere hakim oldular. Böylece Bitcoin SV’nin güvenirliliği tartışmalı hale geldi. Aşağıdaki grafikte BSV fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

51 atağı Bitcoin SV ağında 51 atağı! 51 atağı nedir?

51 atağı riski ile Bitcoin’de karşı karşıya kalabilirdi. Zira Çin merkezli madencilerin tekeli %75 düzeylerine kadar çıktı. Ancak Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından Çin tekeli ciddi biçimde kırılmış oldu ve Bitcoin’deki 51 atağı riski de dolayısı ile azaldı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.